Wisconsin State Red and White Championship Show 2016
July 29th, 2016 at 9AM @ Madison, WI
Molly Sloan, WI100 Head
Complete Image Galleries are now available for you to view, purchase & share photos for the Wisconsin State Red and White Championship Show 2016, where Underwood Dusk Jazz-Red was selected as the Intermediate & Grand Champion. Cowsmo coverage was sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm, Rosedale Genetics and Violet Hill Holsteins.Wisconsin State Red and White Championship Show 2016
The Wisconsin State Red and White Championship Show 2016 will take place July 28th-30th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. This year will feature a new, separate Junior Holstein Show, as well as the relocation of the Jersey State Show. Cowsmo coverage of the entire event is being sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm and Rosedale Genetics.
The Wisconsin State Championship Shows 2016 will take place July 28th-30th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. This year will feature a new, separate Junior Holstein Show, as well as the relocation of the Jersey State Show. Cowsmo coverage of the entire event is being sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm and Rosedale Genetics.
Complete Image Galleries
Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the Wisconsin Championship Red & White Show 2016
Show Sponsors
The Wisconsin State Red and White Championship Show 2016 will take place July 29th at 9am in Madison, WI with Molly Sloan serving as the official judge. Cowsmo coverage of the show is being sponsored by:
Bert-Mar Farms
Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys
Duckett Holsteins
Maryland Pride Jerseys
Pfaffsway Farms
Rosedale Genetics Website & Facebook Page
Violet Hill Holsteins
View Complete Cowsmo Coverage of the Wisconsin State Championship Shows 2016
Junior Champion Female, Junior Show
Junior Champion Female, Junior Show
Siemers About Greta-Red-ET (All About It), 1st Spring Yearling, C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
Reserve Junior Champion Female, Junior Show
Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry), 2nd Spring Yearling, Grady & Lane Wendorf, Ixonia
HM Junior Champion Female, Junior Show
Milk Source Dnt Talia-Red-ET (Defiant), 1st Winter Yearling, Milk Source LLC, Kaukauna
Junior Champion Female
Junior Champion Female
Milk Source L Trouble-Red-ET, 1st Winter Calf, Milk Source, Kaukauna
Reserve Junior Champion Female
MD-Maple-Lawn Sicily-Red-ET (Absolute), 1st Fall Calf, Peter & Lyn Vail & Budjon Farm, Lomira
HM Junior Champion Female
Siemers About Greta-Red-ET (All About It), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
Intermediate Champion
Intermediate Champion Female
Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), Milk Source LLC, Kaukauna
Reserve Intermediate Champion Female
Miss Apple Snapple-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna
HM Intermediate Champion Female
Milk Source Barb Love-Red-ET (Barbwire), Milk Source LLC, Kaukauna
Senior & Grand Champion Female, Junior Show
Senior Champion Female, Junior Show
Kamps Hollow Acapela-Red-ET (Ladd P), 2nd Senior 2 year old, Grady & Lane Wendorf, Ixonia
Reserve Senior Champion Female, Junior Show
Warmka Chris Leah 1441-Red (Gold Chris), 5th Senior 3 year old, Brad & Danielle Warmka, Fox Lake
HM Senior Champion Female, Junior Show
Kaymanor Destry Minnesota-Red (Destry),3rd Junior 3 year old, Ryan Smith, Monticello
Senior Champion
Senior Female
Crescentmead Swetie Pie-Red (Reed), Milk Source LLC & Grady Wendorf, Kaukana
Reserve Senior Champion Female
Rokey- Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milk Source LLC, Kaukauna
HM Senior Female
Rosedale Lucky Rose-Red (Perseus), Rosedale Genetics, Oxford
Grand Champion
Grand Champion Female
Underwood Dusk Jazz-Red, 1st Senior 3 year old, Milk Source LLC, Kaukauna
Reserve Grand Champion Female
Miss Apple Snapple-Red 1st Junior 3 year old, Milk Source LLC, Kaukauna
Spring Calves, Exhibitors Under 10 Years (4)
1. Crescentmead Dunk Donut-Red (Dunkin), Grady & Lane Wendorf & Kenton Parish, Ixonia
2. Krull Apple Delight-Red (Apple Jack), Carley Krull, Lake Mills
3. Scenic-Vale Defiant Cami-Red (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4. Siemers Jubile-Queen-Red-ET (Defiant), B, B & Reid Vandoske, Cleveland
Spring Calves
1. Ms Addiction Jealousy-Red (Addiction P), Highlife & Graisson Schmidt, Black River Falls
2. Forest Ridge Absl March-Red (Absolute), Loehr & Harbaugh, Marion
3. Klinedale Cont Ann-Red-ET (Contender), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
4. Swanee-Lee A Lap Dance-Red (Armani), Jason Swanson, Capron, IL
5. Sabofarm Folkfare-Red-ET (Armani), Robert Sabo, Green Bay
6. Crescentmead Dunk Donut-Red (Dunkin), Grady & Lane Wendorf & Kenton Parish, Ixonia
Winter Calves (10)
1. Milk Source L Trouble-Red-ET (Lotus), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Bella-On-Q Lots of Lov-Red-ET (Lotus), Harbaugh & Zimmerman
3. Mauk-E-Way Dft Kylie-Red-ET (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4. Kamps Hollow Twister-Red (Soloman), Jordyn Kamps, Belmont
5. Duchess O Kal Lacy-Red (O’Kalif), Mike & Julie Duckett, Rudolph
6. Gildale A Jack Truffles-Red (Apple Jack), Nicole Wright, Johnson Creek
Fall Calves
1. MD-Maple-Lawn Sicily-Red-ET (Absolute), Peter & Lyn Vail & Budjon Farm, Lomira
2. Siemers Lotus Jubba-Red -ET (Lotus), Siemers Holsteins, Newton
3. Siemers Lotus Jubah-Red -ET (Lotus), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
4. Cleland Defiant Kailene-Red (Defiant), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
5. Lake Breeze Def Careful-Red (Defiant), Bonnie Van Dyk, New Richmond
6. Heatherstone Aria-Red (Malone), Heatherstone Enterprises, Baraboo
Summer Yearlings
1. Crescentmead Sweet Pea-Red (Redneck), Milk Source & Grady Wendorf, Ixonia
2. Milk Source A Trinket-Red-ET (Absolute), Milk Source LLC, Kaukauna
3. Cow-Palace Apple Trixie-Red (Apple Jack), San-Ron Holsteins, Sheboygan
4. Nobland Defiant Erica-Red (Defiant), Ainsley Noble, Lancaster
5. Crescentmead DF Tink-Red (Addiction P), Wendorf & Nickels, Ixonia
6. St-Yle-SA Kylie-Red (Armani), Stephanie Aves, Belmont
Spring Yearlings
1. Siemers About Greta-Red-ET (All About It), C, J, J, J, C & L Siemers, Newton
2. Lake-Breeze Delight-Red-ET (Destry), Grady & Lane Wendorf, Ixonia
3. Milgene Just Be Cuz-Red-ET (Armani), Ben Buske, Brownsville
4. Booth-Haven Lady In-Red-ET (Addiction P), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
5. Dorsland Talula-Red-ET (1st Class), Wide Open Holsteins & Highlife-LP Farms, Alma Center
6. Golden Rose Bwire Cloud-Red (Barbwire), Jessica & Nicole Pralle, Humbird
Winter Yearlings
1. Milk Source Dnt Talia-Red-ET (Defiant), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Sunspark Armani Disco-Red (Armani), Brown-Star Farm, Gillett
3. Lyn-Vale Cherry Wine-Red-ET (Absolute), Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
4. Forest Ridge A Mopsy Red-ET (Armani), Harbaugh & Loehr, Marion
5. 2nd-Look Bwire 12567-Red-ET (Barbwire), Kayli, Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
6. Milk Source Dfnt Lava-Red-ET (Defiant), Brittni Gomm, Seymour
Fall Yearlings
1. Overland AS Graffiti-Red (Apple Jack), Coltin & McKenna Coffeen, DePere
2. Duckett Armani Luck-Red-ET (Armani), Melissa Sprecher, Sauk City
3. Added entry – 805
4. Mil-R-Mor Audacity-Red-ET (Reality), Garrett Dahlk, Verona
5. Anyday Hercules Trixy-Red (Hercules), Hams Holsteins, Reedsburg
Junior Best 3 Females
- Milksource
- Siemers
Junior 2 Year Olds
1. Milk Source Barb Love-Red-ET (Barbwire), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Rynearson Rainy Razzy-Red (Armani), Don Rynearson, Watertown
3. Legend Maker Larson Giz-Red-ET (Larson), Levash Holsteins, Brillion
4. Ms AOL Contender Rookie-Red (Contender), Milk Source LLC, Kaukauna
5. Added Entry – 1012
6. Sunny-Valley Foxy-Red-ET (Heztry), Wayne DeBuhr, Sun Prairie
Senior 2 Year Olds
1. (BU) Miss Hot Mama-Red-ET (Armani), Smith, Majestic View, Kueffner & Crailoo, Watertown
2. Kamps Hollow Acapela-Red-ET (Ladd P), Grady & Lane Wendorf, Ixonia
3. Scientific Holiday Rae-Red (Redburst), Molly Sarbacker, Belleville
4. Callis Crown Royale-Red-ET (Action), Richard & Julie Vomastic, Pulaski
Junior 3 Year Olds
1. (BU) Miss Apple Snapple-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Ms Roll N View Althea-Red-ET (Special Effect), Milk Source LLC, Kaukauna
3. Kaymanor Destry Minnesota-Red (Destry), Ryan Smith, Monticello
4. Kamps Hollow Des Accent-Red (Destry), Brooks Hendrickson, Belmont
Senior 3 year Olds
1. (BU) Underwood Dusk Jazz-Red (Dusk), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Milk Source Redbrst Alma-Red (Redburst), Milk Source LLC, Kaukauna
3. Rosedale Rumor Has It-Red-ET (Redburst), Rosedale Genetics, Oxford
4. Milk Source Aly Limit-Red-ET (Always), Milk Source LLC, Kaukauna
5. Warmka Chris Leah 1441-Red (Gold Chris), Brad & Danielle Warmka, Fox Lake
6. Cleland Bwire Korine-Red-ET (Barbwire), Jim & Vicky Cleland, Clinton
Four Year Olds
1. Crescentmead Swetie Pie-Red (Reed), Milk Source LLC & Grady Wendorf, Kaukana
2. Rokey- Benfer R Cutie-Red-ET (Redman), Milk Source LLC, Kaukauna
3. Milk Source DTY Tanya-Red-ET (Destry), Cathryn & Christopher Gunst, Pine River
4. Greenlea Adv Ace-Red-ET (Advent), Steven Nelson, Cambridge
5. Sunny Valley D Fortune-Red (Destry), Wayne DeBuhr, Sun Prairie
6. Cleland Cntdr Ashle-Red-ET (Contender), Jason Cleland, Clinton
Five Year Olds
1. Rosedale Lucky Rose-Red (Perseus), Rosedale Genetics, Oxford
2. Paulsoncrest Stormy-Red (Deuce), Paulsoncrest, Columbus
3. Added Entry 1506
4. Probert C Bree-Ella-Red (Contender), Kate Smith, Watertown
Aged Cow
1. Hilrose Advent Anna-Red-ET (Advent), Joe Brantmeier, Sherwood
2. St-Yle-SA Kenzee-Red (Contender), Stephanie Aves, Belmont
125,000 lb. Cows
1. Dupasquier Contender WH-Red-ET (Contender), Heatherstone Enterprises, Baraboo
2. Ms Hack Ella Rae-Red-ET (September Storm), Hackmann, Parsons & Smith, Watertown
Senior Best 3 Females
- Rosedale
Premiere Breeder & Exhibitor
Milk Source