UK Dairy Expo 2015 Holstein Classes
Friday March 6 & Saturday, March 7, 2015 @ Borderway, Rosehill, Carlisle, Cumbria
Barclay Phoenix, ONT, CanadaA NEW VIDEO has been added of the UK Dairy Expo 2015! Galleries are now up for viewing
UK Dairy Expo 2015 Holstein Classes
Gallery & Video
Show Details
Borderway UK Dairy Expo is the leading dairy event in UK and proudly rates amongst the top dairy cattle shows in Europe. It is the largest expo event in the UK dairy industry, showcasing the best quality dairy cattle, the latest developments in dairy farming practice, breeding, genetics, machinery, equipment, technology, environmental issues, livestock marketing and export opportunities.
Highlights at the Expo:
- 300 head of Dairy Cattle
- Holsteins, Jersey’s, Ayrshire, Red & Whites, Dairy Shorthorn, Brown Swiss & British Friesian will be taking to the ring
- Showmanship Youth Championships; young breeders from UK & across Europe compete for top honors
For more details on classes & schedule of events click here
To visit the website click here
Schedule of Events
Thursday, March 5th 2015
12noon – 6.00pm- Arrival of Cattle
Friday, March 6th 2015
7:00am – 9:00am Arrival of Cattle
Early Afternoon-Total Dairy Expo
2:30pm-Showmanship Youth Championships
5:00pm-Youngstock Judging (All Breeds)
Saturday, March 7th 2015
8:00am-UK Dairy Expo opens
8:30am -UK Dairy Expo Show commences
12:00pm-Break for lunch/ visit trade stands
1:00pm-Judging re-commences
4:00pm-Supreme Championship Presentations
Closing Ceremonies
8:00pm-Banquet, All-Britain Awards & Dance at Shepherds Inn, Carlisle
Judges
UK Dairy Expo 2015 Holstein Judge
Hank Van Exel, Lodi, California
Coloured Breeds
Barclay Phoenix, Ontario, Canada
UK International Show Championship
Claire Swale, UK
Junior Champion
Junior Champion
Holmland Atwood Marie (Atwood), B Yates
Reserve Junior Champion
Knowlesmere Shadow Diamond (Shadow), A & J Whittaker
HM Junior Champion
Lynholme Glauco Pledge (Glauco), PD & BS Lawrance Ltd
Intermediate Champion
Intermediate Champion
Richaven Goldwyn Squaw 6(Goldwyn), R A Bown
Reserve Intermediate Champion
Boclair Gold Barbara 2 (Goldywyn), Robert Veitch
HM Intermediate Champion
Sterndale Alexander Ghostly (Golden-Oaks ST Alexander) W J Nadin & Co
Senior Champion
Senior Champion
Richaven Rapture Rebecca (Rapture), R, A Bown
Reserve Senior Champion
Peak Gold Rhapsody (Goldwyyn), Yasmin Bradbury
HM Senior Champion
Lordsplain Ross Ruby (Durham), PD & BS Lawrence LTD
Grand Champion
Grand Champion
Richaven Goldwyn Squaw 6(Goldwyn), R A Bown
Reserve Grand Champion
Richaven Rapture Rebecca (Rapture), R, A Bown
HM Grand Champion
Peak Gold Rhapsody (Goldwyyn), Yasmin Bradbury
Holstein Autumn Calf 1st September 2014 to 30th November 2014 (15)
1. Blydale Quality Lynn (Atwood), A. Ekstein M. Guttirez & S Wake
2. Newtonrigg Angela (Zelgadis), Newtonrigg College
3. Boltonmanor Hampton Margaret (Hampton), M & D Stable & Son
4. Littlebridge Golden Dreams Rena (Golden Dreams), J L Miles & Sons
5. Riverdane Brady Mira (Brady), Riverdane Holsteins
Holstein Summer Calf 1st June 2014 to 31st August 2014 (14)
1. Lynholme Glauco Pledge (Glauco), PD & BS Lawrance LTD
2. Nobold TLC Brokaw Joan (Brokaw), M Roberts & T Lomas
3. Wolfa Brady Finesse (Brady), M Armstrong
4. Knowlesmere Goldfish Melody (Goldfish), A & J Whittaker
5. Drointon JJF Promise Red (Jack Flash Red), A & D Mackellar
Holstein Spring Calf 1st March 2014 to 31st May 2014 (16)
1.Holmland Atwood Marie (Atwood), B Yates
2. Knowlesmere Windbrook Chancel (Windbrook), A & J Whittaker
3. Panda April Fools Gold (Mccutchen), Panda Holsteins
4. Lynholme Cute Wishes (Mccutchen), PD & BS Lawrence Ltd
5. Ingleden Mascalese Behappy (Mascalese), M Williamson
Winter Yearling 1st December 2013 to 28th February 2014 (14)
1. Riverdane Doorman Spotless (Doorman), Riverdane Holsteins
2.Drointon Alexander S Petrelle (Alexander), S Whittaker, J Doherty & Black Label Holsteins
3. Drointon Affection Marqi (Affection), A & D Mackellar
4. Bestfed Windbrook Countess 3 (Windbrook), PD & BS Lawrance Ltd
5.Shawdale Moortop Atwood Pledge 6 (Atwood), DE, MA, & JA Booth
Autumn Yearling 1st September 2013 to 30th November 2013 (7)
1. Absolute Alicia In Wonderland (Sid), Absolute Genetics
2. Logan Mincio Barbra (Mincio), B Yates
3. Shoreline Appleman Seaspray (Appleman), C & AJ Woodhouse
4. Carnduff Athens Rosebud (Athens), W Bryson
5. Newtonrigg Bluesky Angela (Bluesky), Newtonrigg College
Holstein Senior Yearling 1st March 2013 to 31st August 2013 (9)
1. Knowlesmere Shadow Diamond (Shadow), A & J Whittaker
2. Heavenly Explode Atlee (Explode), Heavenly Genetics
3. Crystalclear Goldwyn Fran (Goldwyn), S Wake
4.Carhall Brady Elizabeth 4 (Brady), A Jackson & A Parkinson
5. Hailstone Lavanguard Fine Breeze (Lavanguard), M & D Wilson
Milking Yearling (5)
1. (BU) Sterndale Gold Chip Ashlyn (Gold Chip), W J Nadin & Co
2. Blydale Atwood Missy Girl (Atwood, S Wake & M Guttirez
3. Denmire Windbrook Isis 21 (Gillete Windbrook), Messers Dennison
4. Boclair Wizzard Elegance 2, D Brewser
5. I-Cow Huddlesford Princess (Atwood), I-COW Holsteins
Junior 2yr Old ()
1. Boclair Sid Hope (Pine-Tree Sid), D Brewster
2. (BU) I-COW Huddlesford Hedwig (Gunnar), I-COW & Huddlesford
3. Riverdane Britannia Bracken (Riverdane Britannia), Andrew Ollier
4. Eastford Goldchip Tabitha (Gold Chip) , Yates & Lawrie
5. Denmire Mellwood Sunlight (Denmire Mellwood), Messers Dennison
Senior 2yr Old (10)
1.(BU) Overside Gold Chip Judith (Gold Chip), High Neilson
2. Riverdane Goldsun Stampede (Goldsun), Robert Veitch
3. Sterndale Sid Ashlyn (Pine-Tree Sid), W J Nadin & Co
4. Carhall Goldwyn Elizabeth 5 (Goldwyn), J L Miles & Sons
5. Richaven Goldsun Squaw (Goldsun), R A Bown
Junior 3yr Old (6)
1. (BU) Sterndale Alexander Ghostly (Golden-Oaks ST Alexander) W J Nadin & Co
2. Holmland Lavanguard Pledge (Comestar Lavanguard) , PD & BS Lawrence LTD
3. Bickleygate Seaver Papoose ( R-E-W Seaver), Matthew Williamson
4. Richaven Armstead Lily (Diamond-Oak Armstead), R A Bown
5. Fingan Lavanguard Unity (Comestar Lavanguard), T Smith & Sons LTD
Holstein Senior 3yr Old
1. (BU) Richaven Goldwyn Squaw 6(Goldwyn), R A Bown
2. Boclair Gold Barbara 2 (Goldywyn), Robert Veitch
3. Wormanby Atwood Linda (Atwood), H, M & D Hodgson
4. Feizor Knowledge S Melody 4(Knowledge), W A & A Booth
5. Riverdane Seaver Romance (Seaver), Riverdane Holsteins
Holstein 4yr Old (13)
1. Richaven Rapture Rebecca (Richaven Rapture), R A Bown
2. (BU) Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), H, M & D Hodgson
3. Wyndford Knowledge Torch 55 (Knowledge), I-COW Holsteins
4. Ingleview Rebel Lamy (Ingleview Rebel), R & E Butterfield
5. Woodhey Bolton Jennifer (Bolton), Woodhey Dairies
Holstein 5yr Old (7)
1. (BU) Lordsplain Ross Ruby (Durham), PD & BS Lawrence LTD
2. Boclair Goldwyn Elegance (Goldwyn), D Brewster
3. Riverdane LPT Molly (Talent), Robert Veitch
4. Blythbridge Goldwyn Rosalee(Goldwyn), Blyth Farms
5. Baldonnel Dolman Jill (Dolan), I-COW Holsteins
[2015-03-07, 9:45:06 AM] Claire Swale: they are results for
Holstein Mature Cow (23)
1. Peak Gold Rhapsody (Goldwyn), Yasmin Bradbury
2. Forte CS Elegance (Stormatic), Robert Veitch
3. Knowlesmere Jordan Diamond (Jordan), A & J Whittaker
4. Richaven Goldwyn Squaw (Goldwyn), R A Bown
5. (BU) Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), Yasmin Bradbury