Minnesota State Fair Guernsey Show 2015
September 1, 2015 at 10AM @ St. Paul, MN
Ted DeMent, ILThe Guernsey Show at the 2015 Minnesota State Fair is complete, with Ted DeMent, IL in the center of the ring, sorting the show and selecting Whirlwind Acres Mint Ember as the Grand Champion for the third consecutive year. COWSMO coverage of this show was sponsored by Fritsche Farms, home of Whirlwind Acres & PAFarms Guernseys.Minnesota State Fair Guernsey Show 2015
The Guernsey Show at the 2015 Minnesota State Fair takes place September 1st at 10:00AM, with Ted DeMent, IL in the center of the ring, sorting the show. COWSMO coverage of this show is being sponsored by Fritsche Farms, home of Whirlwind Acres & PAFarms Guernseys.
Senior and Grand Champion
Senior and Grand Champion
Whirlwind Acres Mint Ember (Mint), Paul Fritsche
Reserve Senior and Grand Champion
City View Aaron Ree (Aaron), Brandon Grewe
Interemediate Champion
Intermediate Champion
Knife Lake Kringle Olympia-ET (Kringle), Cory Salzl
Reserve Intermediate Champion
Bass Val Lynndell Lou-ET (Lynndell), Ryan Bass
Junior Champion
Junior Champion
Valley Gem Patriots Dagger-ET (Patriot), Valley Gem Farm, WI (Fall Yearling)
Reserve
PAFarms Superman C Spot Run (Superman), Fritsche Farms, MN (Winter Calf)
Honorable Mention
Valley Gem APie Memphis-ET (American Pie), Valley Gem Farms, WI (Spring Yearling)
Spring Calves (4)
1.Kern Farm CF Kaley (Cinbad), James Kern
2. Discos MM Just Dance-ET (Magicman), Brandon Grewe
3. Miss Judgement Lavender-ET (Judgement), Kimberly Olson
4. PAFarms Siesta Carson Jayden (Carson), Paul Fritsche
Winter Calves (6)
1. PAFarms Superman C Spot Run (Superman), Paul Fritsche
2. Tru Lan Marks Jace (Marksman), Emily Hellendrung3. Up The Creek PayDay NikNak (Payday), Donna Anderson
4. Oat Hill King Kobra (King), Kimberly Olson
5. Kern Farm CI Kathy (Cinbad), James Kern
6. Bass Val Achieve Victory (Achieve), Ryan Bass
Fall Calves (6)
1.Up The Creek Casanova Sofia (Casanova), Donna Anderson
2. Jens Gold Dandy Ohumbug (Dandy), Levi Kindschi
3. Knapps Torque Cutie Pie (Torque), Fred Williams
4. Borg-N-Lund Shaggys Maybelle (Shaggy), Up The Creek
5. Valley Gem Shaggys Happy (Shaggy), Brandon Grewe
6. Oat Hill Classic Kabernet (Classic), Kimberly Olson
Summer Yearlings (3)
1.Discos K Lookin D-Vine (Kojack), Jade Jensen
2. Borg N Lund Shaggys Dutchie (Shaggy), Brandon Grewe
3. Kern Farm DH Kira (Cinbad), James Kern
Spring Yearlings (6)
1.Valley Gem APie Memphis-ET (American Pie), Brandon Grewe
2. Oak Leaf Alstar Princess (Alstar), Taylor Jirousek3. Chupps Javelin of UTC (Twister), Up The Creek
4. Oat Hill Fame Kohlrabi (Fame), Kimberly Olson
5. Whirlwind Acres BSpruce Suny, (Spruce), Paul Fritsche
6. Phil Aud Legend Kara (Legend), Emily Hellendrung
Winter Yearlings (4)
Fall yearings (5)
1.Valley Gem Patriots Dagger-ET (Patriot), Brandon Grewe
2. Whirwind Acres Casanova Tyra (Casanova), Paul Fritsche
3. Misty Meadows Adackas Harley-ET (Adacka), Megan Schrupp4.Up The Creek Aaron Satin (Aaron), Donna Anderson
5. Rolling Prairie A Carissa (Aaron), Emily Hellendrung
Junior 2 Year Olds (3)
1.Four Winds DC Disney-ET (Nick), Cory Salzl
2.Oat Hill Altanic Kashew (Altanic), Kimberly Olson
3.Four Winds DC Cinnamon-ET (Aaron), Donna Anderson
Senior 2 Year Olds (6)
1.Bass Val Lynndell Lyndsi- ET (Lyndell), Ryan Bass
2. Valley Gem Rips Rosario (Rip), Brandon Grewe
3. Up The Creek Fame Katniss (Fame), Donnna Anderson
4. Bass Val Lynndell Lou-ET (Lyndell), Ryan Bass
5. Whirlwind Acrew George Eden-ET (George), Paul Frische
6. Whirlwind Acres B Spruce Tree (Spruce), Paul Fritsche
Junior 3 Year Olds (2)
1.Knife Lake Kringle Olympia-ET (Kringle), Cory Salzl
2.Up The Creek Vilter Wasabi (Vilter), Donna Anderson
Senior 3 Year Olds (1)
1.Kern Farm BE Haley (Barney), James Kern
Four Year Olds (3)
1.Moziers Yogibear Irena-ET (Yogibear), Sue Kleingartner
2.Misty Meadows HP A Liza Jane (Adacka), Donna Anderson
3.Bass Val Mint Vixon (Mint), Ryan Bass
Five Year Olds (2)
1.Whirlwind Acres Mint Ember (Mint), Paul Fritsche
2.City Views Aaron Ree (Aaron), Brandon Grewe