Wisconsin Holstein District 4 Show 2023

Thursday, July 6, 2023 @ Marshfield, WI

Chad Ryan, WI


The Wisconsin Holstein District 4 Show has concluded in Marshfield, WI and Judge Chad Ryan placed 139 head and selected his winning 4-year-old as his Senior and Grand Champion of the show – Tree-Hayven Tatoo Snap Chat, exhibited by Aaliyah Borchert of Auburndale, WI. Snap Chat was also the Champion Bred & Owned Cow of the Show. Reserve Grand Champion was Forward Love Struck-ET (Solomon), the 1st senior 3-year-old and Intermediate Champion owned and exhibited by Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst of Marshfield, WI. That pair of cows were also Grand and Reserve of the Junior Show!

Cowsmo was ringside covering the show with full results and photos thanks to the support of our premier coverage sponsor, the Purple Ribbon Classic Sale. Mark your calendars for the 36th edition of the Purple Ribbon Classic Sale on March 2, 2024 in Marshfield, WI.

 

 

 

 

 

Additional Show Sponsors


A very special thanks to these additional show coverage sponsors for their support!

 

Grand Champion - Open Show


Grand Champion & Champion Bred & Owned Cow – Open Show
Tree-Hayven Tatoo Snap Chat (Tatoo), 1st 4-year-old, Aaliyah Borchert, Auburndale, WI

Reserve Grand Champion – Open Show
Forward Love Struck-ET (Solomon),1st senior 3-year-old, Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI

HM Grand Champion & Best Udder of Show – Open Show
Ms Diamonds Are Forever-ET (Diamondback), 2nd 4-year-old, Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI

Senior Champion - Open Show


Senior Champion  РOpen Show
Tree-Hayven Tatoo Snap Chat (Tatoo), 1st 4-year-old, Aaliyah Borchert, Auburndale, WI

Reserve Senior Champion – Open Show
Ms Diamonds Are Forever-ET (Diamondback), 2nd 4-year-old, Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI

HM Senior Champion
Neldell Henley 3896 (Henley), 1st 5-year-old, Bryce Crowley, Custer, WI

Grand Champion - Junior Show


Grand Champion – Junior Show
Tree-Hayven Tatoo Snap Chat (Tatoo), 1st 4-year-old, Aaliyah Borchert, Auburndale, WI

Reserve Grand Champion & Champion Bred & Owned – Junior Show
Forward Love Struck-ET (Solomon),1st senior 3-year-old, Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI

HM Grand Champion – Junior Show
Hornland Moovin Kiss-ET (Moovin), 1st junior 3-year-old, Kaden Horn, Loyal, WI

Senior Champion - Junior Show


Senior Champion – Junior Show
Tree-Hayven Tatoo Snap Chat (Tatoo), 1st 4-year-old, Aaliyah Borchert, Auburndale, WI

Reserve Senior Champion – Junior Show
Neldell Henley 3896 (Henley), 1st 5-year-old, Bryce Crowley, Custer, WI

HM Senior Champion – Junior Show

Tree-Hayven Jacoby Devilyn (Jacoby), 1st aged cow, Aaliyah Borchert, Auburndale, WI

Intermediate Champion - Open Show


Intermediate Champion – Open Show
Forward Love Struck-ET (Solomon),1st senior 3-year-old, Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI

Reserve Intermediate Champion – Open Show
Hornland Moovin Kiss-ET (Moovin), 1st junior 3-year-old, Kaden Horn, Loyal, WI

HM Intermediate Champion – Open Show
Hornland Alleyoop App-ET (Alleyoop),1st junior 2-year-old, Ken Horn, Loyal, WI

Intermediate Champion - Junior Show


Intermediate Champion – Junior Show
Forward Love Struck-ET (Solomon),1st senior 3-year-old, Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI

Reserve Intermediate Champion – Junior Show
Hornland Moovin Kiss-ET (Moovin), 1st junior 3-year-old, Kaden Horn, Loyal, WI

HM Intermediate Champion – Junior Show
Hornland Alleyoop App-ET (Alleyoop), 1st junior 2-year-old, Ken Horn, Loyal, WI

Junior Champion - Open Show


Junior Champion – Open Show
Synergy Summerfest-Red-ET (Warrior), 1st summer yearling, Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI

Reserve Junior Champion – Open Show
Tree-Hayven Secrets Out-Red (Warrior), 1st winter calf, Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI

HM Junior Champion – Open Show
Miss Lambda Frisco-ET (Delta-Lambda), 1st fall calf, Mike & Julie Duckett & Borderview, Rudolph, WI

Junior Champion - Junior Show


Junior Champion – Junior Show
Synergy Summerfest-Red-ET (Warrior), 1st summer yearling, Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI

Reserve Junior Champion – Junior Show
Tree-Hayven Secrets Out-Red (Warrior), 1st winter calf, Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI

HM Junior Champion – Junior Show
Duckett Tatoo Vapor (Tatoo), 1st spring calf, Logan & Chloe Duckett, Rudolph, WI

Premier Breeder & Exhibitor


Tree-Hayven Holsteins, Auburndale, WI

Spring Calf - 10 & Younger (7)


1. (B&O, 1st Jr) Duckett Tatoo Vapor (Tatoo), Logan & Chloe Duckett, Rudolph, WI
2. Samway Jagger Attraction (Jagger), Wayne & Smantha Giese, Edgar, WI
3. Lepak Altitude Tempt Me (Altitude), Laverne Lepak, Custer, WI
4. (2nd Jr) Rob-Cri Analyst Gismo-Red (Analyst), Gracelyn Brietenstein & Ty Jacowski, Plover, WI
5. Irish Spring Giant Crush (Crush), Tucker & Connor Ledden, Auburndale, WI
6. Crowleyview Altitde Dre-Red (Altitude), Brentley & Madison Omernik, Custer, WI
7. Powerhaus Sugardaddy Lizzy (Sugar Daddy), Carrieann Hartwig, Arpin, WI

Spring Calf (12)


1. (B&O, 1st Jr) Duckett Tatoo Vapor (Tatoo), Logan & Chloe Duckett, Rudolph, WI
2. Samway Jagger Attraction (Jagger), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
3. Tree-Haven Storm Snazzy (Sandstorm), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
4. Samway Master Icecap-ET (Master), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
5. (2nd Jr) Samway Master Ipod-ET (Master), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
6. Samway Master Image-ET (Master), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
7. Hornland Thndrstrm Gabby-ET (Thunder Storm), Kaden Horn, Loyal, WI
8. Ty-Brueggen Snow-Flake (Integral), Tyler Brueggen, Arpin, WI
9. Hovland Show Me The Tequila (Showtime), Abigail Hovland, Athens, WI
10. Briccows Altitude Bounce (Altitude), How-R-U Farms, Granton, WI

Winter Calf (15)


1. (B&O, 1st Jr) Tree-Hayven Secrets Out-Red (Warrior), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
2. (2nd Jr) Duckett Tatoo Jordey (Tatoo), Logan & Chloe Duckett, Rudolph, WI
3. Samway Mastr Of Illusion-ET (Master), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
4. Tree-Hayven Warrior Bacardi (Warrior), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
5. Heeg-Bros W Darling-Red (Warrior), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
6. Heeg-Bros Lux Disco-ET (Luxor), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
7. Ms Carlaton Reeve Ruby-Red (Reeve), Sandelier & Hughes, Pittsville, WI
8. Schindler Hancock Everly (Hancock), Evan Schindler, Curtiss, WI
9. Budjon-Vail DL Dream-ET (Delta-Lambda), Jaron & Abigail Begert, Neillsville, WI
10. Mckdevlan Golden Tavem (Golden Dreams), Deveni Rowley, Loyal, WI

Fall Calf (19)


1. (B&O) Miss Lambda Frisco-ET (Delta-Lambda), Duckett & Borderview, Rudolph, WI
2. (1st Jr) Forward Aurora Borealis-ET (Denver), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI
3. (2nd Jr) Tree-Hayven Doc Dare (King Doc), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
4. Hornland Haxi Pie (Haxi), Kaden Horn, Loyal, WI
5. Joleen Analyst Aruba-Red-ET (Analyst), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
6. Tree-Hayven Tatoo Adore, (Tatoo), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
7. St Jor Cheerful Summett-ET (Cheerful), Kaden Horn, Loyal, WI
8. Honey-Pine Truly Time-ET (Showtime), Pat Ledden, Auburndale, WI
9. Redblossom Redeye Syko-Red (Redeye), Hannah, Grace & Madeline Hensel, Pittsville, WI
10. Sunsett-S&A Lucky Hosta (Lucky-PP), Bryce & Gavin Hughes, Pittsville, WI

Summer Yearling (12)


1. (1st Jr) Synergy Summerfest-Red-ET (Warrior), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
2. (B&O, Jr B&O, 2nd Jr) Feathervu Dream Chaser (Delta-Lambda), Ella Raatz, Colby, WI
3. Carlaton Doc Renagade (King Doc), Deagen & Livia Sandelier, Greenwood, WI
4. Joliam Sk Dominate 6352 (Sidekick), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
5. Rob-Cri Tattoo Stormy (Tatoo), Gracelyn Brietenstein & Ty Jacowski, Plover, WI
6. Red-Violet-ACC Kick Back-ET (Sidekick), Bryce Crowley & Brentley Omernik, Custer, WI
7. JDH Warrior Ivy-Red (Warrior), Julia Heiman, Neillsville, WI
8. Sul-Valley War Kimora-Red (Warrior), Vanessa Hartwig, Abbotsford, WI
9. Forest-Ridge War Mitzi-Red (Warrior), Karen & rose Osborne, Wausau, WI
10. Joliam Derby Phox 6373 (Derby), Rem-Jem Dairy LLC, Unity, WI

Spring Yearling (17)


1. (B&O, 1st Jr) Tree-Hayven War Sunrise-Red (Warrior), Grace Johnsrud, Auburndale, WI
2. (2nd Jr) Hillpine Jagger Kiki (Jagger), Bryce Crowley, Custer, WI
3. Diamond-Valley Wl Rosea-Red (Willows), Aubrey Behling, Athens, WI
4. Mortenson Boom Bugatti (Boom), Cory Mortenson, Birnamwood, WI
5. Tree-Hayven Tat Sorority-ET (Tatoo), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
6. Ms Gibbs-Hov Unstmc Liddy (McLovin-Red), Rem-Jem Dairy LLC, Unity, WI
7. Big-Guns An Dirtydancer-Red (Analyst), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
8. Ms Rob-Cri Ana Applepie-Red (Analyst), Gracelyn Brietenstein & Ty Jacowski, Plover, WI
9. Honey-Pine Hancock Nevaeh (Hancock), Neil Ledden, Auburndale, WI
10.Joliam Hanans Fever 6316 (Hanans), Evan Schindler, Curtiss, WI

Winter Yearling (8)


1. (B&O, 1st Jr) Tree-Hayven Tatoo Astrid (Tatoo), Aaliyah Borchert, Grace Johnsrud & Kylie Kearns, Auburndale, WI
2. (2nd Jr) Ms Milksource Jaycee-Red-ET (Analyst), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
3. Forward Saphire (Doorman, Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst,
4. Stormy-Ridge Day Dream-ET (Altitude), Bryce Crowley, Custer, WI
5. Joliam Timber 6228 (Timber), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
6. Echowood Blaska Ava 2301 (Blaska), Jaron & Abigail Begert, Neillsville, WI
7. Rob-Cri Anyst Mistletoe-Red (Analyst), Gracelyn Brietenstein and Ty & Remy Jacowski, Plover, WI
8. Powerhaus Rpnald Shireen (Ronald), Curtis Hartwig, Arpin, WI

Fall Yearling (10)


1. (B&O, 1st Jr) Tree-Hayven Glimmer Girl (Crushabull), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
2. (2nd Jr) Banowetz Analyst Copenhagen (Analyst) Ella & Jacob Raatz, Colby, WI
3. Joliam Doc Pearl 6151 (King Doc), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
4. Forward Dehlia-Red-ET (Doorman), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI
5. Bur-Rodz Rager Cinamon-Red (Rager), Kelsey Hersh, Granton, WI
6. Winright Sunnylodge DB Eve-ET (Diamondback), Cory Mortenson, Birnamwood, WI
7. Echowood Leaf Pomp 2200 (AltaLeaf), Jaron & Abigail Begert, Neillsville, WI
8. Kress-Hill A Spankme-Red-ET (Altitude), Joel-Lea Genetics, Auburndale, WI
9. Ms Altitude Randi-Red (Altitude), Abigail Hovland, Athens, WI
10. Rk-Gen L Firecracker-Red-ET (Lotto-Red), Ashlee Piskow, Granton, WI

Junior Best Three Females (3)


1. Tree-Hayven, Auburndale, WI
2. Forward Genetics, Marshfield, WI
3. Heeg Bros., Colby, WI

Junior 2-Year-Old (4)


1. Hornland Alleyoop App-Et (Alleyoop), Ken Horn, Loyal, WI
2. (1st Jr) Tree-Hayven Duplo Dare (Duplo), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
3. Joliam Price Of War 6129-ET (Warrior), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
4. (2nd Jr) Forward White Rose (Hancock), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI

Senior 2-Year-Old (8)


1. (B&O) Tree-Hayven Doc Josephine (King Doc), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
2. (1st Jr) Forward White Winter-Red (Doorman), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI
3. (2nd Jr) Miss Unstopbl Imhott-Red (Unstopabull), Jazmyn & Chase Heeg, Colby, WI
4. Joliam Luster Xiam 6008 (Luster), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
5. Ms BPC Warrior Lois-Red (Warrior), Bryce Crowley, Custer, WI
6. Tree-Hayven Cerveza Dulce (Cerveza), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
7. Hornland Atomic 3084-Red (Atomic), Ken Horn, Loyal, WI
8. Ty-Brueggen Fancy Lady (Kendal), Wyatt Haumschild, Arpin, WI

Junior 3-Year-Old (5)


1. (1st Jr, B&O) Hornland Moovin Kiss-ET (Moovin), Kaden Horn, Loyal, WI
2. (2nd Jr) Ms Treehayven Rvup Daisy-Red (Rev-Me-Up), Aaliyah Borchert & Grace Johnsrud, Auburndale, WI
3. Hornland Sidekick Lexie (Sidekick), Kaden Horn, Loyal, WI
4. Hill-Ton Artisan Sundae (Artisan), Debra Kroning, LaValle, WI
5. Bert-Mar Kleopatra-Red-ET (Altitude), Vanessa Hartwig, Abbotsford, WI

Senior 3-Year-Old (7)


1. (1st Jr, B&O) Forward Love Struck-ET (Solomon), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI
2. Tree-Hayven Wipeout Shein (Wipe Out), Adam Borchert, Auburndale, WI
3. (2nd Jr) Forward Reddoor-Red-ET (Doorman), Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield, WI
4. Tomkins Seeger Abony (Seeger), Tomkins Farm LLC, Edgar, WI
5. Joliam Doc 5806 (King Doc), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
6. Hornland Solomon Katelyn-ET (Solomon), Kaden Horn, Loyal, WI
7. Redcarpet Doorma Denmark-ET (Doorman), Alysha Bauer, Marshfield, WI

4-Year-Old (9)


1. (1st Jr, B&O) Tree-Hayven Tatoo Snap Chat (Tatoo), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
2. (BU) Ms Diamonds Are Forever-ET (Diamondback), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
3. Ms Wendy Lou Whoo-Red (Unstopabull), Wayne & Samantha Giese, Edgar, WI
4. Hornland Sidekick Cardi (Sidekick), Kaden Horn, Loyal, WI
5. Joliam D-Lamba Rain 5603 (Delta-Lambda), Selz Farm, Inc., Humbird, WI
6. (2nd Jr) Heatherstone Cicely (Unstopabull), Bryce Crowley, Custer, WI
7. Briccows Brst Ava-Red-TW-ET (Redburst), Tyler Brueggen, Arpin, WI
8. Ty-Brueggen Back Off Please (Diamondback),Tyler Brueggen, Arpin, WI
9. Elm-Roc Rager Marvel-Red (Rager), Tanna Luchterhand, Neillsville, WI

5-Year-Old (3)


1. (1st Jr) Neldell Henley 3896 (Henley), Bryce Crowley, Custer, WI
2. (2nd Jr, B&O) Jo-Wal-Langs Dandy Navy (Jodandy), Iris, Miles & Parker Waldvogel, Wausau, WI
3. Mcdevlan 332 Tinsley-Red (332-Red), Deveni Rowley, Loyal, WI

Aged Cow (2)


1. (1st Jr, B&O) Tree-Hayven Jacoby Devilyn (Jacoby), Aaliyah Borchert, Auburndale, WI
2. Joliam Vhm Tyree 5104-ET (Monterey), Selz Farm, Inc., Humbird, WI

Lifetime Production Cow (1)


1. (1st Jr) Duckettharvue Cvet Gigi-ET (Corvette), Kaden Horn, Loyal, WI

Best Three Females (2)


1. Forward Genetics, Marshfield, WI
2. Hornland Holsteins, Loyal, WI

Dam & Offspring (4)


1. Tree-Hayven Holsteins, Auburndale, WI
2. Heeg Bros., Colby, WI
3. Vanessa Hartwig, Abbotsford, WI
4. Alysha Bauer, Marshfield, WI

Produce of Dam (1)


1. Heeg Bros., Colby WI