Western NY Regional Holstein Show 2023

Saturday, August 12 & Sunday, August 13, 2023 @ Hamburg, NY

Brad Hoover, PA


Grand Champion of the Western NY Regional Holstein Show 2023 was J-Folts Sandstorm Lydia (Sandstorm), 1st 4-year-old, owned by Isaac Folts and Camryn & Maci Crothers, North Collins, NY. The show was held August 12-13 at the Erie County Fair in Hamburg, NY. Thanks to the Erie County Fair for their generous show coverage support, Cowsmo was on-hand with photos and results from the show! See all results and photos from the colored breed shows by clicking here and the Holstein and Red & White results below.

Schedule of Events


Saturday, August 12th
11:30 AM… Heifer show (all breeds alternating – click here to see colored breed show results)

Sunday, August 13th
11:30 AM… Cow show (all breeds alternating¬†– click here to see colored breed show results)

Holstein Grand Champion Open & Junior Show


Grand Champion Open & Junior Show
J-Folts Sandstorm Lydia (Sandstorm), 1st 4-year-old, Isaac Folts and Camryn & Maci Crothers, North Collins, NY

Reserve Grand Champion Open & Junior Show
J-Folts Awe Hallelujah (Awesome), 1st senior 2-year-old, Isaac Folts, Averie Brown and Jacob Menzi, North Collins, NY

HM Grand Champion Open & Junior Show
Kingsway Snazzy Jazzy-ET (Avalanche), 1st junior 3-year-old, Derek George, Arcade, NY

Holstein Junior Champion


Junior Champion
Ms Latenite Mad Cash-Red-ET (Latenite), 1st winter calf, Emily Lampson, Castile, NY

Reserve Junior Champion
J-Folts Doorman Havens Honor (Doorman), 1st spring calf, Isaac Folts, North Collins, NY

HM Junior Champion
Crestlea Solomon Pearl-ET (Solomon), 1st winter yearling, Patrick Sweatman, Sherman, NY

Holstein Junior Champion Junior Show


Junior Champion Junior Show
J-Folts Doorman Havens Honor (Doorman), 1st spring calf, Isaac Folts, North Collins, NY

Reserve Junior Champion Junior Show
Co-Vista Ln Miracle-Red-ET (Latenite), 1st summer yearling, Derek George, Arcade, NY

HM Junior Champion Junior Show
J-Folts Unix Carly-ET (Unix), 1st fall calf, Isaac Folts, North Collins, NY

Red & White Grand Champion


Grand Champion
Barbland Reeve Violet-Red (Reeve), 1st junior 2-year-old, Scott Shawley, Randolph, NY

Red & White Junior Champion


Junior Champion
Ms Latenite Mad Cash-Red-ET (Latenite), 1st winter calf, Emily Lampson, Castile, NY

Reserve Junior Champion
Co-Vista Ln Miracle-Red-ET (Latenite), 1st summer yearling, Derek George, Arcade, NY

HM Junior Champion
EGL-Acres War Lovebird-Red (Warrior), 1st spring calf, Emily Lampson, Castile, NY

Red & White Junior Champion Junior Show


Junior Champion Junior Show
Co-Vista Ln Miracle-Red-ET (Latenite), 1st summer yearling, Derek George, Arcade, NY

Reserve Junior Champion Junior Show
Siemers Lnite Tampa-Red-ET (Latenite), 1st fall calf, Blake Hill, Cattaraugus, NY

HM Junior Champion Junior Show
E-Skinner Warchant Togo-Red (War Chant), 2nd spring calf, Payton Bennet, Arcade, NY

Red & White Spring Calf (5)


1. EGL-Acres War Lovebird-Red (Warrior), Emily Lampson, Castile, NY
2. E-Skinner Warchant Togo-Red (War Chant), Payton Bennet, Arcade, NY
3. Oakfield Strmtrooper-Red-ET (Warrior), Kyra & Griffin Lamb, Oakfield, NY
4. Coyne-Farms Warrior Pet-Red (Warrior), John Barrett, Avon, NY
5. Insight-CJ Aristocrat Ryker-Red (Aristocrat), Jen Ploetz, Springville, NY

Holstein Spring calf (17)


1. J-Folts Doorman Havens Honor (Doorman), Isaac Folts, North Collins, NY
2. Waywardwin-H FC Tarzana (Fitters Choice), Onnolee Lind, Cassadaga, NY
3. EGL-Acres War Lovebird-Red (Warrior), Emily Lampson, Castile, NY
4. E-Skinner Jagg Cherry (Jagger), Payton Bennet, Arcade, NY
5. Krullcrest Side Beetle (Sidekick), Payton Bennet, Arcade, NY

Red & White Winter calf (4)


1. Ms Latenite Mad Cash-Red-ET (Latenite), Emily Lampson, Castile, NY
2. Scarlet-Summer Bayway-Red (Warrior), John Barrett, Avon, NY
3. Runofthemill Satin-Red (Analyst), Scott Shawley, Randolph, NY
4. HVFLLC Altitude Tornado-Red (Altitude), Katie Hill, Cattaraugus, NY

Holstein Winter calf (11)


1. Ms Latenite Mad Cash-Red-ET (Latenite), Emily Lampson, Castile, NY
2. Smithson-KW Sidekick 7502 (Sidekick), Evangeline Woodis, Dewittville, NY
3. J-Fotls D Lamborghini-ET (Denver), Isaac Folts, North Collins, NY
4. E-Skinner Jagger 9469 (Jagger), Payton Bennet, Arcade, NY
5. Reliance Analyst Lilac (Analyst), Ben Nickerson, Sherman, NY

Red & White Fall calf (1)


1. Siemers Lnite Tampa-Red-ET (Latenite), Blake Hill, Cattaraugus, NY

Holstein Fall calf (10)


1. J-Folts Unix Carly-ET (Unix), Isaac Folts and Jannalee Coleman, North Collins, NY
2. Ms Shadeline Awsme Nesquick (Awesome), Evangeline Woodis, Dewittville, NY
3. E-Skinner Alligator 9337 (Alligator), Payton Bennet, Arcade, NY
4. D-J Alligator Athena (Alligator), Addyson Shawley, Randolph, NY
5. Oakfield Doorman Easy A-ET (Doorman), Jack & Kathy Moore, Avon, NY

Red & White Summer yearling (2)


1. Co-Vista Ln Miracle-Red-ET (Latenite), Derek George, Arcade, NY
2. La-Ca-De-Le Cali 10596-Red (California), Keith Kimball, Groveland, NY

Holstein Summer yearling (9)


1. Co-Vista Ln Miracle-Red-ET (Latenite), Derek George, Arcade, NY
2. Hodglynn Legen Delaney (Legend), Glenn McNeil, Manchester, NH
3. ZBW M Warrior Brandina (Warrior), Logan Martin, New Woodstock, NY
4. E-Skinner Haxl Lookout (Haxl), Payton Bennet, Arcade, NY
5. Pineland Honour Pansy-ET (Honour), Owen Kimball, Groveland, NY

Red & White Spring yearling (2)


1. Oakfield Unstop Elsa-Red (Unstopabull), Jason Zimmerman, Avon, NY
2. J-Folts Aristocrat Jump-Red (Aristocrat), Isaac Folts, North Collins, NY

Holstein Spring yearling (4)


1. Waywardwin-H Doc Tambourine (King Doc), Larry Hill, Falconer, NY
2. Ms Maple-Downs Chief Wine (Chief), John Barrett, Avon, NY
3. Insight-CJ Elmo Penelope (Elmo),Na, Springville, NY
4. EmBelAcres Tatoo Daisy (Tatoo), Bella Muck, Wilson, NY

Red & White Winter yearling (1)


1. Tiger-Lily Reeve Lila-ET (Reeve), Emerick Muck, Wilson, NY

Holstein Winter yearling (3)


1. Crestlea Solomon Pearl-ET (Solomon), Patrick Sweatman, Sherman, NY
2. Erin-Kine Hanans Heaven (Hanans), Brenden & Kerri Martin, Salamanca, NY
3. J-Folts Master Legacy (Master), Jack & Cathy Moore, North Collins, NY

Red & White Fall yearling (1)


1. Flower-Brook Alt Coral-Red (Altitude), John Barrett, Avon, NY

Holstein Junior Best Three Females (3)


1. Isaac Folts, North Collins, NY
2. Dana Rublee, Salamanca, NY
3. Brenden & Kerri Martin, Salamanca, NY

Holstein Milking yearling (1)


1. Petitclerc Devour Francy (Devour), Ben Nickerson, Sherman, NY

Red & White Junior 2-year-old (1)


1. Barbland Reeve Violet-Red (Reeve), Scott Shawley, Randolph, NY

 

 

Holstein Junior 2-year-old (4)


1. La-Ca-De-Le Hancock 9432 (Hancock), Owen Kimball, Groveland, NY
2. A-Logansway Select Beverage (Select), Collin Crawford, Sherman, NY
3. Barbland Reeve Violet-Red (Reeve), Scott Shawley, Randolph, NY
4. D-J Taft Trixie (Taft), Joshua Graser, East Otto, NY

Holstein Senior 2-year-old (5)


1. J-Folts Awe Hallelujah (Awesome), Isaac Folts, Averie Brown & Jacob Menzi, North Collins, NY
2. D-J Rey Rosie (Rey), Dana Rublee, Salamanca, NY
3. Premierpoint Master 8415-ET (Master), Payton Bennet, Arcade, NY
4. Embelacres Bailey Georgia (Bailey), Bella Muck, Wilson, NY
5. Ms Cookies And Cream (Hyflow), Joshua Graser, East Otto, NY

Holstein Junior 3-year-old (4)


1. Kingsway Snazzy Jazzy-ET (Avalanche), Derek George, Arcade, NY
2. JMZ Side Crush (Sidekick), Jason Zimmerman, Avon, NY
3. E-Skinner Royal Lipstick (Royalcrush), Payton Bennet, Arcade, NY
4. D-J Woodford Wilmina (Woodford), Scott Shawley, Randolph, NY

Holstein Senior 3-year-old (2)


1. Liddleholme Mucho-ET (Crushabull), Derek George, Arcade, NY
2. Reliance Kendal 10167 (Kendal), Ben Nickerson, Sherman, NY

Holstein 4-year-old (1)


1. J-Folts Sandstorm Lydia (Sandstorm), Isaac Folts and Camryn & Maci Crothers, North Collins, NY

Holstein 5-year-old (2)


1. E-Skinner Solomon 7012 (Solomon), Payton Bennet, Arcade, NY
2. Alfred-St Davinci Delaney (Davinci), Bella Muck, Wilson, NY

Holstein Dam & Daughter (2)


1. Isaac Folts, North Collins, NY
2. Jason Zimmerman, Avon, NY