NY State Fair Holstein Show 2019
August 25, 2019 @ Syracuse, NY
The 2019 NY State Fair Holstein Show will be taking place today, August 25th at 8:00am in Syracuse, NY. Cowsmo will be on-hand with coverage thanks to our generous sponsors Town and Country Vet Clinic and Gebarton Holsteins.
Judge Brad Cates of NY selected the Winter calf as his Junior Champion – Petitclerc Unix Summit-ET,(Unix), 1st Winter Calf, Hannah Collar and the4 year old as Senior and Grand Champion – Rach-Len Dundee Lilly, (Dundee), 1st Four-Year-Old, Eaton Holsteins, Morrill, Zeh.
Show Sponsors
Thank you to our generous sponsors:
Town and Country Vet Clinic
Gebarton Holsteins
2019 Distinguished Service Award
A huge Congratulations to Cowsmo’s very own Frank Putnam on receiving the 2019 Distinguished Service Award. A very well deserved recognition!
Junior Champion- Junior Show
Junior Champion
Petitclerc Unix Summit-ET,(Unix), 1st Winter Calf, Hannah Collar
Reserve Junior Champion
Ms Rollnview Solo Day Dream, (Solomon), 2nd Spring Calf, Hayden Ayers
Honorable Mention
Fairmont Windbrook Lady, (Windbrook), 2nd Fall Yearling, Matthew Peck
Best Breed & Owned
ZBW M Undenied Luxury, (Undenied), Mason Ziemba
Junior Champion - Open Show
Junior Champion
Ms Beauty Wbk Bambi-ET, (Windbrook), 1st Fall Calf, CLF LLC
Reserve Junior Champion
Blondin Jordy Dallas-ET, (Jordy), 1st Spring Yearling, M& K Osinga
Honorable Mention
Petitclerc Unix Summit-ET,(Unix), 1st Winter Calf, Hannah Collar
Best Bred & Owned
Ms Beauty Wbk Bambi-ET, (Windbrook), 1st Fall Calf, CLF LLC
Intermediate Champion - Junior Show
Intermediate Champion
Milksource Dempsey Kiss-ET, (Dempsey), 1st Senior Two-Year-Old, Tanner Lampson
Reserve Intermediate Champion
Kings-Ransom Monterey Clash, (Monterey), 3rd Senior Three-Year-Old, Adam King
Honorable Mention
Lantland Atwood Eileen, (Atwood), 5th Senior Three-Year-Old, Kirt Menzi Jr
Intermediate Champion - Open Show
Intermediate Champion
Ms Libeyes Lysette-ET, (Windbrook), 1st Senior Three-Year-Old, Taylor Roberts
Reserve Intermediate Champion
OCD Awesome Lyndi-ET, (Awesome), 2nd Senior Three-Year-Old, Eaton Holsteins, J Black, M Fisher
Honorable Mention
Sidbeauty Dmpsy Brittany- ET, (Dempsey), 1st Junior Two-Year-Old, Eaton Holsteins, B&C Murphy
Senior Champion - Junior Show
Senior Champion
Posthaven Absolute Sasy, (Absolute), 1st Aged Cow, Andrew Post
Reserve Senior Champion
Lantland Absolute Terry, (Absolute), 2nd Four-Year-Old, Jacob Menzi
Honorable Mention
King-Ransom KB Delicate, (Kingboy), 5th Four-Year-Old, Johnathan King
Senior Champion - Open Show
Senior Champion
Rach-Len Dundee Lilly, (Dundee), 1st Four-Year-Old, Eaton Holsteins, Morrill, Zeh
Reserve Senior Champion
Posthaven Absolute Sasy, (Absolute), 1st Aged Cow, Andrew Post
Honorable Mention
Lantland Absolute Terry, (Absolute), 2nd Four-Year-Old, Jacob Menzi
Grand Champion - Junior Show
Grand Champion
Posthaven Absolute Sasy, (Absolute), 1st Aged Cow, Andrew Post
Reserve Grand Champion
Milksource Dempsey Kiss-ET, (Dempsey), 1st Senior Two-Year-Old, Tanner Lampson
Honorable Mention
Kings-Ransom Monterey Clash, (Monterey), 3rd Senior Three-Year-Old, Adam King
Grand Champion - Open Show
Grand Champion
Rach-Len Dundee Lilly, (Dundee), 1st Four-Year-Old, Eaton Holsteins, Morrill, Zeh
Reserve Grand Champion
Ms Libeyes Lysette-ET, (Windbrook), 1st Senior Three-Year-Old, Taylor Roberts
Honorable Mention
Posthaven Absolute Sasy, (Absolute), 1st Aged Cow, Andrew Post
Spring Calf (14)
1.EGL- Acres Solomon Kiki-ET, (Solomon), Emily Lampson
2.Ms Rollnview Solo Day Dream, (Solomon), Hayden Ayers
3.Muranda Sid Angel, (Sid), Shaun Merrill
4.J-Folts Doorman Hawaii, (Doorman), Isaac Folts
5.Maple-Nook Ws Layla-ET, (Solomon), Steve Morrill
Winter Calf (22)
1.Petitclerc Unix Summit-ET,(Unix), Steve Morrill
2.Petitclerc Solomon Sunset, (Solomon), Steve Morrill
3.ZBW M Undenied Luxury, (Undenied), Mason Ziemba
4.Ms Solomon Desi-ET, (Solomon), Robert Hart
5.OCD Doorman Scarlett-ET, (Doorman), Samuel Van Buren
Fall Calf (19)
1.Ms Beauty Wbk Bambi-ET, (Windbrook), Eaton Holsteins
2.Moserdale Crush Hope, (Crush), Marcus Moser
3.Retso Classic Persuasion, (Classic), Grace Stroud
4.J-Folts Sandstorm Lydia, (Sandstorm), Issac Folts
5.Budjon-Abbott Dr Antonia,(Doorman), Nathaniel King
Summer Yearling (10)
1.Liddleholme Slmn Crystal-ET, (Solomon), Steve Morrill
2.Retso Jordy Tihanna, (Jordy), Brian Oster
3.Oakfield Flashy Tart-ET, (Beemer), Rachel VanBuren
4.Ms Triple-T Brown Magic, (Chill), Ben & Linda Byma
5.Kings-Ransom Und Curlie, (Undenied), Hannah King
Spring Yearling (10)
1.Blondin Jordy Dallas-ET, (Jordy), M& K Osinga
2.ZBW M KD Lori, (Doc), Ziemba, Oster, P Vail
3.Midas-Touch Celebration-ET, (Solomon), Jennifer King
4.Rivercross Doorman Alice, (Doorman), Cassie Menendez
5.McGarr-Farms CGain Genie, (Capital Gain), McGarr Farms LLC
Winter Yearling (3)
1.Desperly Shanie Gold Chip, (Gold Chip), Makayla Osinger
2.McGarr-Farms CGain, (Capital Gain), McGarr Farms LLC
3.Luncrest Callen Cue-1950-ET, (Callen), Edward Poole
Fall Yearling (4)
1.HFM Corvette Vivian, (Corvette), Matt Sharpe
2.Fairmont Windbrook Lady, (Windbrook), Matthew Peck
3.Rivercross Immunity Ronnie, (Immunity), Cassie Menendez
4.Oakfield Goldwyn Lavish-ET, (Goldwyn), Makayla Pickering
Junior Best 3 Females (4)
1.Mason Ziemba
2.Brian Oster
3.McGarr Farms
4.Cassie Menendez
Fall Yearling in Milk
1.Kings-Ransom Fraz Daneen, (Frazzled), Kings-Ransom Farm
2.Ovaltop Archrival Ginger, (Archrival), Ashlyn Wolfe
Futurity (9)
1.Milksource Dempsey Kiss-ET, (Dempsey), Tanner Lampson
2.ZBW M LaTasha Sol, (Solomon), Mason Ziemba
3.Mikelholme Dempsey Bingo, (Dempsey), Emily Mikel
4.Mac-Mara Solemn Pledge, (Solomon), Donald McEvoy
5.Ovaltop Sid Kracker, (Sid), Ashlyn Wolfe
Junior Two-Year-Old (10)
1.Sidbeauty Dmpsy Brittany- ET, (Dempsey), Eaton Holsteins, B&C Murphy
2.Bry-Ry Defiant Snapple, (Defiant), Daniel Hosking
3.ZBW M LAtasha Sol, (Solomon), Mason Ziemba
4.Mikelholm Dempsey Bingo, (Dempsey), Emily Mikel
5.DWI-Bet Solomon Seal, (Solomon), DWI Bet Farms Inc
Senior Two-Year-Old (9)
1.Milksource Dempsey Kiss-ET, (Dempsey), Tanner Lampson
2.Kings-Ransom Merj Melons, (Merjack), Nathaniel King
3.Ovaltop Sid Kracker, (Sid), Ashlyn Wolfe
4.Co-Vista Airlift Wendy, (Airlift), Bryce Warriner
5.Liddleholme-JB Ivanka- ET, (Beemer), Isaiah Blakemore
Junior Three-Year-Old (8)
1.Bracin Doorman Carry, (Doorman), B&C Murphy
2.Will-O-Crest At Serphim-ET, (Atwood), Barbara Young
3.Kings-Ransom Kboy Jugs, (Kingboy), Johnathan King
4.Fair-Meadow Sham Betty, (Shamrock), Loren Putman
5.Danshire Absolute Dallas, (Absolute), Jacob Menzi
Senior Three-Year-Old (8)
1.Ms Libeyes Lysette-ET, (Windbrook), Taylor Roberts
2.OCD Awesome Lyndi-ET, (Awesome), Eaton Holsteins, J Black, M Fisher
3.Kings-Ransom Monterey Clash, (Monterey), Adam King
4.Valley-Dell ABST Niyanna-ET RC*, (Absolute), Groeslon Farm
5.Lantland Atwood Eileen, (Atwood), Kirt Menzi Jr
Four-Year-Old (7)
1.Rach-Len Dundee Lilly, (Dundee), Eaton Holsteins, Morrill, Zeh
2.Lantland Absolute Terry, (Absolute), Jacob Menzi
3.Milk & Honey Sid Sparkle, (Sid), CLF LLC
4.ZBW Corvette Alfalfa, (Corvette), Ziemba, Oster, S Vail
5.King-Ransom KB Delicate, (Kingboy), Johnathan King
Five-Year-Old
1.Maple-Nook Rizzy-ET, (Armani), Lauri Beggs
2.Ovaltop Atwood Libby, (Atwood), Douglas Wolfe
3.Kings-Ransom Davin Rival, (Davinci), Adam King
4.Wideawake Build Easterbunny, (Building), Madeline Tenkate
Aged Cow (3)
1.Posthaven Absolute Sasy, (Absolute), Andrew Post
2.Ernest-Anthony Tarra-ET, (Windbrook), Taylor Roberts
3.FiDe Force Kansas, (Force), Paige Demun
150,000lbs (1)
1.Ovaltop Dundee Ester, (Dundee), Douglas Wolfe
Best 3 Females (2)
1.Kings Ransom Farm
2.Ashlyn Wolfe
Exhibitor Herd
1.Kings Ransom
2.Ashlyn Wolfe
Premier Breeder & Exhibitor
Kings-Ransom Farm