Northeast Spring National Holstein Show 2022

April 4, 2022 @ Hamburg, NY

Pierre Boulet, QC


New York Spring Dairy CarouselWell-known, long-time show campaigner Rach-Len Dundee Lilly took home the Grand Champion crown in her home state at the Northeast Spring National Holstein Show in Hamburg, NY for her owners Eaton Holsteins and Glamourview Farm of Marietta, NY! Judge Pierre Boulet placed 206 head on the day, and moved his Intermediate Champion up into the Reserve Grand Champion spot – Blondin Unstopabu Maple-Red for owners Kevin Doeberiener, Lindsay Bowen & William Schilling of West Salem, OH!

Cowsmo was at the New York Spring Dairy Carousel covering shows for the past three days thanks to our many generous sponsors!

Show Sponsors


Thank you to our very generous show sponsors!

Grand Champion


Grand Champion
Rach-Len Dundee Lilly (Dundee), 1st aged cow, Eaton, Cates, Morril, Zeh & Glamourview, Marietta, NY

Reserve Grand Champion
Blondin Unstopabu Maple-Red (Unstopabull-Red), 1st senior 3-year-old, Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH

HM Grand Champion
Ms Atwood Lacey-ET (Atwood), 2nd aged cow, Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH

Champion Bred & Owned of the Show


McGarr-Farms Unix Zany (Unix), 1st junior 2-year-old, McGarr Farms, King Ferry, NY

Senior Champion


Senior Champion
Rach-Len Dundee Lilly (Dundee), 1st aged cow, Eaton, Cates, Morril, Zeh & Glamourview, Marietta, NY

Reserve Senior Champion
Ms Atwood Lacey-ET (Atwood), 2nd aged cow, Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH

HM Senior Champion
Jacobs High Octane Dia (High Octane), 1st 4-year-old, Jim Butler, Chebanse, IL

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Blondin Unstopabu Maple-Red (Unstopabull-Red), 1st senior 3-year-old, Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH

Reserve Intermediate Champion
Rosemary Unix Goldie (Unix), 1st senior 2-year-old, Jim Butler, Chebanse, IL

HM Intermediate Champion
McGarr-Farms Unix Zany (Unix), 1st junior 2-year-old, McGarr Farms, King Ferry, NY

Junior Champion


Junior Champion
2nd-Look Master Blaster (Master), 1st fall yearling, Adam Clark, Woodville, ON

Reserve Junior Champion
Graber Warrior Chili-Red-ET (Warrior-Red), 2nd fall yearling, Chris & Jen Hill and Tim & Sharyn Abbott, Thurmont, MD

HM Junior Champion
Windy-Knoll-View Pesky (P209), 1st spring yearling, Jim Butler, Chebanse, IL

Premier Awards


Premier Breeder & Exhibitor – Heifer Show
Winright Holsteins, Winchester, ON

Premier Breeder – Overall
Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY

Premier Exhibitor РOverall
Jim Butler, Chebanse, IL

Winter Calf (11)


1. (B&O) Winright Chief Danza (Chief), Brian Enright & Jaquemet Holsteins, Winchester, ON
2. McWilliams Recharge Gold Run (Recharge), Sam McWilliams, Somerset, PA
3. J-Folts Master Legacy-ET (Master), Isaac Folts, North Collins, NY
4. Riser-4 War Chariot (Warrior), Jocelyn Prazenica, New Oxford, PA
5. Mapel Wood Denver Taylormade (Denver), Mapelwood Holsteins, Jerseyville, ON
6. Riverdown Dback Ascallywag-Red (Diamondback), Jim Butler, Chebanse, IL
7. Leachland LMF Krissy (Light My Fire), Leachland, Woodville, ON
8. Liddleholme Annalise (Swingman-Red), Tiffany Shults, Canajoharie, NY
9. Byma Doc Rowan (King Doc), Luke Byma, Ilion, NY
10. Kozy-Kountry Denver Spice (Denver), Presleigh Brace, Springville, PA

Fall Calf (31)


1. Clarkvalley Lambda Piegeon (Delta-Lambda), Eaton Holsteins & Brad Cates, Marietta, NY
2. Riverdown Chief Diamond (Chief), Ferme Petitclerc & Ferme Fortale, St. Basile, QC
3. Gladheart Warrior Evie-ET (Warrior-Red), Edward Crossland, Cumberland, MD
4. Show-Mar Luxor Luxury (Luxor-Red), Wesley Brantner, Evans City, PA
5. Winright Doorman Eshanti (Doorman), Noah Bilz, Brynley De Jong & Brooke Hammen, Dorchester, WI
6. Mapel Wood Denver Taxi (Denver), Beckridge Holsteins, Keswick, ON
7. Retso Burnin It Down (Delta-Lambda), Doeberiener, Bowen, Black & Clark, West Salem, OH
8. Hanalee Randall Declan (Randall), Keaton Phoenix, Uxbridge, ON
9. J-Folts Dundee Phoebe (Dundee), Erma Wolcott, Mayville, NY
10. Quality Luster Flanna (Luster), Juniper Farm, Gray, ME

Summer Yearling (33)


1. (B&O) Ubercrest Analyst Morgan (Analyst), Colton Uber, Adamsville, PA
2. Luncrest Doc Lime-2386-ET (King Doc), Luncrest Farm, Granville, NY
3. Ms Maple-Downs Authority (Respect), Mpale Downs Farms II & Cole Goodhue, Middleburgh, NY
4. Mac-Mara Thunder On Sunday (Thunder Storm), Don McEvoy, Marathon, NY
5. Winright Crushabull Emberlee (Crushabull), Brian Enright & Sunnylodge Farm, Winchester, ON
6. Quality Luster Barb (Luster), Holywell Holsteins & Jack Lange, Vaughan, ON
7. Liddleholme Daphne (Diamondback), Hailee Liddle, Argyle, NY
8. McGarr Luster Bailey (Luster), McGarr Farms, King Ferry, NY
9. Coyne-McGarr Luster Lacy-TW (Luster), McGarr Farms & Coyne Farms, King Ferry, NY
10. M-Divine Lambda Lady Bug (Delta-Lambda), Merrillea Holsteins & Shaun & Stacy Merrill, Seneca Falls, NY

Spring Yearling (22)


1. Windy-Knoll-View Pesky (P209), Jim Butler, Chebanse, IL
2. (B&O) Merrillea Un Cabernet-Red (Unstopabull-Red), Merrillea Holsteins & Ransom Rail Farms, Seneca Falls, NY
3. Clarkvalley Analyst Chacha (Analyst), Adam Clark, Woodville, ON
4. Winright Doorman Emerald (Doorman), Brian Enright, Lucky Hill Dairy & Hamming Holsteins, Winchester, ON
5. Mile-View Sidkik Rochelle-ET (Sidekick), Noah Bilz & Brynley De Jong, Dorchester, WI
6. Benrise Master Tracy (Master), Mapelwood Holsteins, Jerseyville, ON
7. Balmoral Kamasutra Master (Master), Quality Holsteins, Beckridge Holsteins, Agriber & Ladina, Vaughan, ON
8. Oakfield Allyop Riley-TW-ET (Alleyoop), Kyra Lamb, Oakfield, NY
9. Ms Co-Vista Dman Fancy-ET (Doorman), Hayden Ayers, Portageville, NY
10. Pineyvale Doc Accurate (King Doc), Maple Downs Farms II & Peter Vail, Middleburgh, NY

Winter Yearling (16)


1. Budweisers Dnvr Brooklyn-ET (Denver), Jim Butler, Chebanse, IL
2. Denver Cornish Alexa (Denver), Robb Hart, Canastota, NY
3. Solid-Gold Tatoo Apollo4 (Tatoo), Colton Uber and Landree & Dakota Fraley, Muncy, PA
4. Ms Zehrview Tattoo Crystal (Tatoo), Doeberiener, Bowen, Conroy & Clarkvalley, West Salem, OH
5. (B&O) Reyncrest Ava Palmbay (Avalanche), Reyncrest Farm, Corfu, NY
6. Clarkvalley Armani Asia (Armani), Woodville, ON
7. Collins-Pride Doc Jace (King Doc), Kaylee & Luke Byma, Ilion, NY
8. Winright Doorman Explosive (Doorman), Brian Enright & Jaquemet Holsteins, Winchester, ON
9. Duckett Warrior Vero-ET (Warrior-Red), Kate Darnell, Austin, KY
10. Reyncrest Lady in Black-ET (Byway), Reyncrest Farm, Corfu, NY

Fall Yearling (20)


1. 2nd-Look Master Blaster (Master), Adam Clark, Woodville, ON
2. Graber Warrior Chili-Red-ET (Warrior-Red), Chris & Jen Hill and Tim & Sharyn Abbott, Thurmont, MD
3. (B&O) Reyncrest Denver Polly (Denver), Reyncrest Farm, Corfu, NY
4. DKH Dempsey Poppy (Dempsey), Kelli Wyles, New Enterprise, PA
5. Sweet Peas Unstop Aleign (Unstopabull-Red), Patience Holsteins, Bill Gibson & Weswin Holsteins, East Garafraxa, ON
6. Ho-Crawf Db Andromeda-ET (Diamondback), Crawford, Vail & Maple Downs II, Middleburgh, NY
7. Ralanes Sagerbrae Drmn Audry (Doorman), Mike Berry, Powell Butte, OR
8. Luncrest Handsome Art-2266 (Handsome), Luncrest Farm & Hackett Holsteins, Granville, NY
9. StGen Body Moovin (Moovin), Mason Ziemba, Durhamville, NY
10. Seelby Crushtime Lemon (Crushtime), London Dairy Farm, London, ON

Summer Junior 2-Year-Old - Not in Milk (1)


1. Juniper Tatoo Adeline (Tatoo), Elizabeth Swatling, Clifton Park, NY

Junior Best Three Females (6)


1. Brian Enright, Winchester, ON
2. Clarkvalley Holsteins, Woodville, ON
3. Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
4. Reyncrest Farm, Corfu, NY
5. Ben & Liz Cashell, Towanda, PA
6. Colton Uber, Adamsville, PA

Summer Junior 2-Year-Old (4)


1. Hobby-Acres Pushed Outofbounds (Helix), Kyle Reid, Argyle, NY
2. Maple-Downs Sdkck Aurora-ET (Sidekick), Lexie Payne, Middleburgh, NY
3. ZBW M Stop La Quarantina (Unstopabull-Red), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC
4. Sleepers-Ridge Warner Ivana, Isaiah Blakemore

Junior 2-Year-Old (10)


1. (BU, B&O) McGarr-Farms Unix Zany (Unix), McGarr Farms, King Ferry, NY
2. Clarkvalley Awesome Izzy (Awesome-Red), Adam Clark, Woodville, ON
3. Show-Mar Upgrade Longmire (Upgrade), Wesley Brantner, Evans City, PA
4. Londan Dairy Jangle-ET (Tatoo), London Dairy & Adam Clark, Woodville, ON
5. Mosnang Unstopabull Chardonnay (Unstopabull-Red), Elmvue Farm, Johnstown, NY
6. ZBW Bust A Moove (Moovin), Kevin & Barb Ziemba, Durhamville, NY
7. Savage-Leigh Awesome-Red-ET (Awesome-Red), Chase Savage, Union Bridge, MD
8. JMZ Side Crush (Sidekick), Jason Zimmerman, Avon, NY
9. Ovaltop Doorman Krackle (Doorman), Ashlyn Wolfe, Richfield Springs, NY
10. C-4 Pretty Diamond (Diamondback), Richard & Lindsey Henry and Thomas & Erin Uber, Adamsville, PA

Senior 2-Year-Old (13)


1. (BU) Rosemary Unix Goldie (Unix), Jim Butler, Chebanse, IL
2. (B&O) Oakfield Doorman Karmen-ET (Doorman), Alicia & Jonathan Lamb, Oakfield, NY
3. Moody-Meadows Art Evelyn (Artist), Luncrest Farm, Granville, NY
4. Golden-Oaks Temptress-Red-ET (Unstopabull-Red), Jim Butler, Chebanse, IL
5. Markay Doc Parmalee (King Doc), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC
6. Sicy Sidekick Alie (Sidekick), Ferme Yvon Sicard, St. Justin, QC
7. Milk & Honey Tstorm Hale-ET (Thunder Storm), Cedar Lane Farm, Oldwick, NJ
8. Vogue M Lovestrucks Legacy (Mirand), Patience Holsteins & Bill Gibson, East Garafraxa, ON
9. Milk & Honey Tstorm Harley (Thunder Storm), Cedar Lane Farm, Oldwick, NJ
10. Mikelholm Tatoo Trudy (Tatoo), Emily Mikel, Stafford, NY

Junior 3-Year-Old (5)


1. (BU, B&O) Ms Lantland David Everly (David), Kirt Jr & Jacob Menzi, Horseheads, NY
2. Shore-View Unix Gemma (Unix), Beth Roberts, Oldwick, NJ
3. Miss Goldwyn Andrea-ET (Goldwyn), Mackenzie Reynolds, Corfu, NY
4. Ovaltop Doorman Elisa-ET (Doorman), Douglas Wolfe, Richfield Springs, NY
5. Ovaltop Jordy Rojo-Red (Jordy-Red), Justin Wolfe, Richfield Springs, NY

Senior 3-Year-Old (17)


1. (BU) Blondin Unstopabu Maple-Red (Unstopabull-Red), Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH
2. Ms Campbell-Run Hez Kora (Hezekiah), Pat Conroy, Eaton Holsteins & Mike Garrow, Marietta, NY
3. (B&O) Ms McGucci Amour-ET (McGucci), Bill Taylor & Beth Roberts, Oldwick, NJ
4. Borderview Rap Princess-ET (Raptor), Jim Butler, Chebanse, IL
5. Blondin History Betsy (History), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC
6. Ms Pennwood Dur Mintchip-ET (Durham), Sarah Pickett, Rockwood, PA
7. Fleury Tatoo Tifanny-ET (Tatoo), Jim Butler, Chebanse, IL
8. Ms-AOL Doorman Release-ET (Doorman), Luncrest Farm, Granville, NY
9. Garay Unix Adelina (Unix), Ferme Yvon Sicard, St. Justin, QC
10. Comballes Emeilio Stef (Emilio), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC

4-Year-Old (14)


1. (BU) Jacobs High Octane Dia (High Octane), Jim Butler, Chebanse, IL
2. ZBW M KD Lori-ET (King Doc), Elmvue Farm, Johnstown, NY
3. Shedd-C Bailey Bliss (King Bailey), Cedar Lane Farm, Oldwick, NJ
4. (B&O) Show-Mar Crush Everyone (Crush), Wesley Brantner, Evans City, PA
5. Kings-Ransom Doc Clever (King Doc), Nate King, Dryden, NY
6. Cornerest D Back Lydia (Diamondback), Luncrest Farm & Abe Light, Granville, NY
7. Cornerest Beemer Snickers (Beemer), Josh Nelson, Granville, NY
8. Goldenflo Koolaid Slurpee (Devour), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC
9. Milk&Honey Avalanche Elli-ET (Avalanche), Cedar Lane Farm, Oldwick, NJ
10. Mer-Acres King Royal Lilly (King Royal), Mason Ziemba, Durhamville, NY

5-Year-Old (4)


1. (BU) Coti Rambo Cassie (Rambo), Ferme Blondin / Blondin Sires, St. Placide, QC
2. Windex Reginald Loyal-ET (Reginald), Hailee Liddle, Argyle, NY
3. (B&O) Pheasant Echos HiOct Meghan (High Octane), Kenneth Stambaugh, Westminster, MD
4. Pineyvale Crush Ammo (Crush), Kirt Jr. and Jacob Menzi, Horseheads, NY

Aged Cow (8)


1. (BU) Rach-Len Dundee Lilly (Dundee), Eaton, Cates, Morril, Zeh & Glamourview, Marietta, NY
2. Ms Atwood Lacey-ET (Atwood), Doeberiener, Bowen & Schilling, West Salem, OH
3. Macland HF Yoder Rachel-ET (Yoder), Kyle Reid & Adam Liddle, Argyle, NY
4. Roll-N-View AW Altitude-Red (Awesome-Red), Chase Savage, Union Bridge, MD
5. (B&O) Kings-Ransom Montry Cans (Monterey), Lauren King, Dryden, NY
6. Springbend Regnld Drum Roll-ET (Reginald), Cedar Lane Farm, Oldwick, NJ
7. OCD Atwood Salsa Dancer-ET (Atwood), Oakfield Corners Dairy, Oakfield, NY
8. Welcome-Tel Rubicon Pipa (Rubicon), Mason Ziemba, Durhamville, NY

Lifetime Production Cow (1)


1. Highcroft Absolute Lily-Red (Absolute-Red), Glamourview Farm & Eaton Holsteins, Marietta, NY

Produce of Dam (3)


1. Mason Ziemba, Durhamville, NY
2. Kings Ransom, Schuylerville, NY
3. Ryleigh Wadsworth, Ballston Lake, NY

Senior Best Three (3)


1. Kings Ransom, Schuylerville, NY
2. Mason Ziemba, Durhamville, NY