NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016

November 8th, 2016 at 8am @ Louisville, KY

Steve Hendress, IN
133 Head

Complete Image Galleries are now available  for the  NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016, where Judge Steve Hendress chose Kruses Victor Judy as the Senior & Grand Champion. Cowsmo Coverage was sponsored by Elite Dairy.
North American International Livestock Exposition
NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016

The NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016 November 8th at 8am in Louisville, KY. Cowsmo Coverage is being sponsored by Elite Dairy. The dairy cattle portion of the North American International Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! The dairy cattle portion of the North –American International Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! The dairy cattle portion of the North American International–Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! North –American International Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! The dairy cattle portion of the North American International–Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! North –American International Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors! The dairy cattle portion of the North American International–Livestock Exposition will take place November 4th-8th in Louisville, KY. Cowsmo will be on-hand, providing tons of coverage thanks to our many great sponsors!
NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016


Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the NAILE Southeastern National Brown Swiss Show.

Show Sponsors


The NAILE Southeastern National Brown Swiss Show 2016 November 8th at 8am in Louisville, KY. Cowsmo Coverage is being sponsored by Elite Dairy.

Elite Dairy Website and Facebook Page

Junior Champion


Junior Champion
Nor Bert Richard Jaguar (Richard), 1st Fall Calf, Madison Clingan, IN
Reserve Junior Champion
Hylight Tan Bark Prefection (Tanbark), 1st Fall Yearling, Lauri Beggs, NY
Honorable Mention Junior Champion
Voelkers CP Emie (Chilli Pepper), 1st Winter Yearling, Voelkers Swiss Farm, MO

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Cutting Edge T Dehlah (Thunder),1st Senior Three Year Old, Ken Main & Peter Vail, NY
Reserve Intermediate Champion
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior Two Year Old, Ken Main & Peter Vail, NY
Honorable Mention Intermediate Champion
Cutting Edge B Stella (Braiden), 1st Junior Three Year Old, Ken Main & Peter Vail, NY

Senior Champion


Senior Champion
Kruses Victor Judy (Victor), 1st Production Cow, Fairdale Farm LLC, KY
Reserve Senior Champion
F
ULP Agenda Snickers (Agenda), 1st Four Year Old, Elite Dairy, NY
Honorable Mention Senior Champion
Cutting Edge T Dehlah (Thunder),1st Senior Three Year Old, Ken Main & Peter Vail, NY

Grand Champion


Grand Champion
Kruses Victor Judy (Victor) 1st Production Cow, Fairdale Farm LLC, KY
Reserve Grand Champion
Cutting Edge T Dehlah (Thunder),Intermediate Champion Ken Main & Peter Vail, NY
Honorable Mention Grand Champion
FULP Agenda Snickers (Agenda), 1st Four Year Old, Elite Dairy, NY

Spring Calf (10)


1. Cutting Edge C Demi (Carter), Ken Main & Peter Vail, NY
2. VB HP Pepper Milley (Cayenne Pepper), Louie Garen Oliveira, CA
3. Empire Victor Patsy (Victor), Megan Howe, MA
4. LJF Seamans Coll Party (Seaman), Jacob jons, TN
5. JL Kannon Pollys Pride (Kannon), Harlee Smith, OK
6. JG Springs GPS Strawberry (GPS), Emily Goode, KY
7. Muffets Twin Acres Kandy Mker (Kingsman), Jacob Roedl, IL
8. Showerdale Braiden Star (Braiden), New Beginnings Brown Swiss, OK
9. Udder confusion Thunder Emmy (Thunder), Udder Confusion Dairy Farm, IL
10. Cadence Justice (Cadence), Hadley Ehlers & AwRee Farm, IL

Winter Calf (16)


1. R Hart BJ 25, ToppView, OH
2. Muffets Twin Acre G Sugar, Jacob Roedl, IL
3. IE Siegerts Java Woop (Java), McKenzie Pedigo, KY
4. Niermans Austin Prudence (Austin), Darlene Moser, IN
5. Horseshoe Hill Rosco Ferby (Rosco), Bryan Cramer, WI
6. Cuttung Edge S Sinclair ETV (Seaman), Melia Santillanez, OH
7.  Cutting Edge T Fate ET (Tanbark), Kaylah Simpson, MD
8.  HDH Ceasar Denver (Ceasar), Haley Hamm, KS
9. Nierman Richard Virginia (Richard), Ryand Nierman, IN
10. Randon Luck Watch me Whip ET (Vision), Lee & Joscelyn, KY

Fall Calves (16)


1. Nor Bert Richard Jaguar (Richard), Madison Clingan, IN
2. Glenmar Dale Seaman Poppy (Seaman), Becky Brown, WI
3. Rocky Road Bos Passion OCS (Bosephus), McKenzie Pedigo, KY
4. Locin Tanbark Sweet (Tanbark), Locin Farm, OH
5. Niermans Valor Lina (Valor), Ryland Nierman, IN
6. JL Braiden Ms Milee (Braiden), Ashley Osborne, IL
7. Kruses Tallant Wildcat (Tallant), Buckley & Saltzman, KY
8. Wind Mill August Jolene (August), New Beginnings Brown Swiss, OK
9. Dee Va Tanbark Alma (Tanbark), Leanne Vanderlaan, OK
10. Power Line Emergency Nellie (Emergency), Udder Confusion Dairy Farm & Double W Dairy, IL

Summer Yearling (10)


1. Brown Velvet Braiden Vella (Braiden), Rachel Hefel, IA
2. Cutting Edge S Suri (Streamline), Ken Main & Peter Vail, NY
3. New Direction Tanbark Sue T (Tanbark), Tumbleweed Dairy, MI
4. CIE Hawk Ring Raneeocs (Hawk), New Beginnings Brow Swiss, OK
5. Niermans Bosephus ET (Bosephus), Nierman, Ryland and Shelby & Apple, IN
6. Greenville MVP Dinah (MVP), Madison Manges, PA
7. Kronk Bosephus Piper (Bosephus), Garrett Weldy, IN
8. Tetters Bosephus Tessa (Bosephus), Delbert teeters & Family, IN
9. Cutting Edge Chelsea (Streamline), Caitie Collier, KY
10.  Tetters August Carla (August), Delbert Tetters & Family, IN

Spring Yearling (10)


1. Cutting Edge G Bali (G500),  Ken Main & Peter Vail, NY
2. Hidden Hill Trent Nemesis (Trent ), Ally Jones, KY
3. Niermans Braiden Lace (Braiden), Ryland Nierman, IN
4. DSKM Austin Fresca (Austin), Darla Kepner, IL
5. Shanks Durham Mambajamba 150 (Durham), Shanks Dairy, IL
6. Blessing Garbo Bra Wish ET (Braiden), Ryland Nierman, IN
7. Udder Confusion Jgr Clique (Jaguar), Udder Confusion Dairy Farm, IL
8. Daneire Bristol (Brookings), Kaitlyn Johnsen, IL
9. Silver Leaf GPS Vintage (GPS), Amelia Stone, IN
10. Shiloh Lane Whiskey Frost (Whiskey), Mark Hornbostel, IL

Winter Yearling (9)


1. Voelkers CP Emie (Chilli Pepper), Voelkers Swiss Farm, MO
2. Kroses Medallion Sandy (Medallion), Fairdale Farm LLC, KY
3. Breezy Ridge Rhinestone (Seaman), Rachel Hefel, IA
4. Top Acres Peppy Star ET (Pepper), LaFoster Farm, NC
5. Siegerts Java Spice (Java), McKenzie Pedigo, KY
6. Niermans Valor Randi (Valor), Ryland Nierman, IN
7. Teeters Grandslam Marta (Grandslam),Delbert Tetters & Family, IN
8. Buckeye Knoll Bush Kimberly ( ), Major Dairy, TN
9. Shiloh Lane Vigor Chloe (Vigor), Mark Hornbostel, IL

Fall Yearling (6)


1. Hylight Tan Bark Prefection (Tanbark), Lauri Beggs, NY
2. Wundrow Liberty Bell (Chilli Pepper), Udder Confusion Dairy Farm, IL
3. Niermans Java Pascale (Java), Shelby Nierman, IN
4. DSKM Tanbark Verbatim (Tanbark), Dana Kepner, IL
5. Mc-Holly Pepper Glitter (Chilli Pepper), Holly Wakeley, IL
6. VB HP Supree Worthy (Supreme), Clancey Krahn, OR

Junior Best Three Females


1. Elite Dairy, NY

Milking Yearling (4)


1.Cutting Edge Tulley-ET ( ), Elite Dairy, NY
2. Ferand Braiden Joey-ET (Braiden), Keith & Betty Ferrand , OH
3.KJ Acres Bush Faith (Bush), Kyle Lay, FL
4. IE Kronk Braiden Alieca ( ), Junior Kronk, IN

Junior Two Year Old (9)


1.  (BU)Voelkers Cadence-ET (Cadence), Voelkers Swiss Farm, MO
2. Jaden Total Chaos (Total), Hayden Hauschildt, WI
3. Locin Dave Belinda (Dave), Locin Farm, OH
4. Cutting Edge CP Spirit (Chili Pepper), Elite Dairy, NY
5. Sun-Made HP Endt Toble-ET (Wonderment), Fairdale Farm LLC, KY
6. Peach Kist Brdn Barista-ET (Braiden), Lynne Tormoehlen, KY
7. Pop A Top Braiden Wiggles (Braiden), Major Dairy, TN
8. Double W Class Michelle (Class), Udder Confusion & Double W Dairy, IL
9.Teeters Raven Dani (Wonderment), Delbert Teeters & Family, IN

Senior Two Year Old (11 )


1.(BU) Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), Ken Main & Peter Vail, NY
2. Nookwood Braiden Fancy (Braiden), Jordan Thomas, IL
3. Jo Dee Victor Radiant-ET (Travis Richardson), TN
4. Pop A Top CP Ginger –ET (Chili Pepper), Major Dairy, TN
5. Niemans Tan Bark Mango (Tanbark), Ryland Nierman, IN
6. Top Acres HP Peppy Gin-ET (Chili Pepper), Carrie Rhoades, OH
7. Renegade August Amazing (August), Steven Fluty, IL
8. Voelkers CP Emie Rae (Chili Pepper), Voelkers Swiss Farm, MO
9. CIE Double W Chacal Josefine (Chacal), Udder Confusion Dairy Farm & Double W Dairy, IL
10. DSKM Whiskey Fuzz (Whiskey), Dana Kepner, IL

Junior Three Year Old (8)


1. (BU)Cutting Edge B Stella (Braiden), Ken Main & Peter Vail, NY
2. Old Mill Supreme Scotcheroo-ET (Supreme), Knapp Guernseys, IA
3. Jaden B Cinder (Braiden), Hayden Hauschildt, WI
4. Express SMD Porsha (Surge), Stan Mar Dale Express, OH
5. Udder Confusion Motown Maple (Motown), Udder Confusion Dairy Farm, IL
6. Locin Pepper Triage (Chili Pepper), Locin Farm, OH
7. Voelkers Carter Champ (Carter), Voelkers Swiss Farm, MO
8. BEU Del Precious Dee (Primetime), Trysten Chwala, IL

Senior Three Year Old (9)


1. (BU)Cutting Edge T Dehlah (Thunder), Ken Main & Peter Vail, NY
2. Johann V Montana (Vigor), Topp View, OH
3. Niermans G Slam Livia (Grandslam), Ryland Nierman, IN
4. R S Type Wise Venus (Impact), Stan Hayes, TN
5. Niermans Bravo Lexus (Bravo), Shelby Nierman, IN
6. Teeters Agenda Etta ( Agenda), Delbert Teeters Family, IN
7. R Hart Explorer 905 (Explorer), Brian Nierman & Family, IN
8. Niermans Prize Pretzel (Prize), Morgan Stone,  IN
9. Rollin Huels Dart Goldy (Dart), Kaylie Huels, IL

Four Year Old (6)


1. SULP Agenda Snickers (Agenda), Elite Dairy, NY
2.CIE Double W Grand Liscilla (Grandslam), Udder Confusion Dairy Farm, IL
3.Muffets Twin Acre Win Faith (Pete), Jacob Roedl, IL
4. IE BrookLodge G Slam Frisky (Grandslam), Wilson Dairy Farm, MD
5. Churchwell Holly (Wallstreet), Harlee Smith, OK
6. DSKM Tally Triscuit ( ), Michelle Fluty, IL

Five Year Old (4)


1. Schulte Bros Franchise-ET (Vigor), Dillon Dalton & Breanne Freeman, IN
2. Just In Agenda Parvel (Agenda), Justin & Ashley Kaufman, PA
3. Rad Ical Rock It (Wonderment), Cassidy Schirmer, MD
4. Double W EMT Reese, Joseph Rue, WI

Aged Cow (4)


1. (BU)Random Luck L Talula (Legacy), Matthew Thompson, WI
2. Siegerts Dynasty Eleanor (Dynasty), Udder Confusion Dairy Farm, IL
3. Aldens Prunki Precipitation (Prunki), Daniel Alden, OH
4. Niermans Price Parsely (Price), Shelby Nierman, IN

 

Component Merit Cow (2)


1. Kruses Vision Jodi (Victor), Fairdale Farm LLC, KY
2. Jonlee Secret Langwathby (Secret), Dillon Dalton & Breanne Freeman, IN

Senior Best Three Females (2)


1. Elite Dairy, NY
2. Nierman Farms, IN

Dam and Daughter (4)


1. Elite Dairy, NY
2. Major Dairy, TN
3. Elite Dairy, NY
4. Delbert Teeters and family, IN

Premier Breeder


Premier Breeder
Elite Dairy, NY

Premier Exhibitor


Premier Exhibitor
Elite Dairy, NY