NAILE Guernsey Show 2023

Nov. 5, 2023- heifers, Nov. 6, 2023- cows @ Louisville,KY

Allyn Paulson, WI


The NAILE Guernsey Show 2023 concluded with Judge Allyn Paulson selecting his winning Futurity cow as Grand and Intermediate Champion, Heritage Brook LB Trillium-ET, B&J Potter, C&A Nicely, & Emmett Vannoy, Eminence, KY. 

YouTube video

 

Thank you to Zoetis for being the premier sponsor for the coverage of all the shows at NAILE.

Click here for more information on Zoetis products

 

Grand Champion


Grand Champion
Heritage Brook LB Trillium-ET, 1st place Guernsey Gold Futurity, B&J Potter, C&A Nicely, & Emmett Vannoy, Eminence, KY

Reserve Grand Champion
Springhill Mentor Joyce, 1st aged cow, Chris Lang, Big Prairie, OH

HM Grand Champion
Sniders HP GG Pie Ashton, 2nd aged cow, Prairie Cream & Valley Gem Farm, Cumberland, WI

Senior Champion


Senior Champion
Springhill Mentor Joyce, 1st aged cow, Chris Lang, Big Prairie, OH

Reserve Senior Champion
Sniders HP GG Pie Ashton, 2nd aged cow, Prairie Cream & Valley Gem Farm, Cumberland, WI

HM Senior Champion
Springhill Pie Jonquil-ETV, 1st production cow, Springhill, OH

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Heritage Brook LB Trillium-ET, 1st place Guernsey Gold Futurity, B&J Potter, C&A Nicely, & Emmett Vannoy, Eminence, KY

Reserve Intermediate Champion
Misty Meadows Latimer Switchel, 1st junior 3-year-old, Beth Clark, PA

HM Intermediate Champion
Misty Meadows Copper Suithart, 1st senior 2-year-old, Beth Clark, PA

Junior Champion


Junior Champion
LRF JD Taylor-ET, 1st winter calf, Garrett Lambert & Matt Hartle, Norridgewock, ME

Reserve Junior Champion
Prairie Moon Java Lavendar-ETV, 1st fall calf, Garrett Lambert & Matt Hartle, Norridgewock, ME

HM Junior Champion
Rocky Hill Reputation Juliet, 1st summer yearling, Marah Ripley, Moravia, NY

Spring Calf (19)


1. Gold N Pines JD Butterfly-ETV, Kayleigh Haag & Brittany Taylor, Dane, WI
2. Gold N Pines JD Butterfingers-ETV, Kayleigh Haag & Brittany Taylor, Dane, WI
3. Gold N Pines JD Butterbraid-ETV, Suzanne Benoit & Mike Maier, Stitzer, WI
4. Acclaimed JD Janis-ETV, Darlene Moser & Sara Bok, Pleasant Lake, IN
5. Walnut Ridge Doc Darla, Hayleigh Jarvis, Thurmont, MD

Winter Calf (20)


1. LRF JD Taylor-ET, Garrett Lambert & Matt Hartle, Norridgewock, ME
2. Warwick Manor Indigo Chimmy, Karli Stoltzfus, East Earl, PA
3. Valley Gem AP Might Get Lucky-ETV, Valley Gem Farm, Cumberland, WI
4. CB VG Jack Dont Forget Me-ETV, Haley Beukema & Lauryn Weise, New Richmond, WI
5. Style Crest Colonel Select, Caden McIntyre, Mulberry Grove, IL

Fall Calf (16)


1. Prairie Moon Java Lavendar-ETV, Grayson Gehring, Homestead, IA
2. Cape May Drone Unstoppable, Savannah Thomas, West Liberty, OH
3. Empire JD Somebody to Love-ETV, Darlene Moser, Renee Bok, Pleasant Lake, IN
4. Hartdale Colonel Salsa, Braden & Connor Hartmann, Mulberry Grove, IL
5. Campbells Trouble Enchanted, Valley Gem Farm, Cumberland, WI

Summer Yearling (10)


1. Rocky Hill Reputation Juliet, Marah Ripley, Moravia, NY
2. Poppydale Tampa Murphy, Marybeth Trombly, Chateaugay, NY
3. Spring River James D Mermaid, Chupp, Inola, OK
4. Springhill Elmhurst Jamaica, Spreng, Ack-Lee, East Liberty, OH
5. Springhill JD Jubilee-ET, Hunter & Tyler Smith, Nicholasville, KY

Spring Yearling (10)


1. Lakeview Farm Love Penny Sue, Ellie, Jemma, & Leah Jenkins, KY
2. Springhill Helios Jassy, Valerie & Jim Spreng & Ack-Le
3. Gladheart Drone Meagan, David, May & Jason Henisee, PA
4. Brooms-Bloom JD Bunny, Belle Dallam, MD
5. Marodore Ferdinand Velvet, Kohler, Silas & Carrington, OH

Winter Yearling (7)


1. Knapps Drone Tatum, Melinda Rushing & Lily Lane Farm, OK
2. Springhill Latimer Unite, Lilyann Storm, L Hayes & A Carri, KY
3. Mardore Ferdinand Darcy, Kohler, Silas, & Carrington, OH
4. Rocky Hill Legit Reputation, Kyle Polk, OH
5. Still Dreamn JCPenny Nastia, Diesel Dixon, MO

Fall Yearling (6)


1. Dix-Lee Derek Dutchess, Katie Dixon, MO
2. Sniders Copper Jentri, Blaire Gable, PA
3. Heritage Brook JD Trilogy-ETV, Kyle Polk & Hannah Hurst, OH
4. Twin Brook Kiss Me Kate, Jocelynn McMurray, PA
5. Aldens HH Reputation Unmistakable-ET, Sylvia, Julianne, Anna Stephenie Headings

Guernsey Gold Futurity


1. Heritage Brook LB Trillium-ET, B&J Potter, C&A Nicely, & Emmett Vannoy, Eminence, KY
2. Sniders HP Latimer Krystal, Sue Gable New Enterprise, PA
3. Aldens Herald Stunner-ETV-P, Anders Cheyenne, Danville, OH
4. Dix-Lee Flynn Lupine, Yerina Whitney, Phillipsburg, MO
5. Sniders Sweet Ride Boone, Garrett Lambert, Norridgewock, ME

Milking Yearling (6)


1. Hollow View Spartacus Sybil, Kevin Stoltzfus & Elsie Wolff, East Earl, PA
2. Misty Meadows Mentor Saki, Beth Clark, New Paris, PA
3. Warwick Manor Lexus Anise, Karli & Kolby Stoltzfus, East Earl, PA
4. Debru Poppi Beau, Hayden Burrus & Bryson Dent, Friona, TX
5. Coulee Crest Copper Lauren ETV, H Hurst, K Polk, C Anders, Danville, OH

Senior Champion


Senior Champion
Springhill Mentor Joyce, Chris Lang, Big Prairie, OH

Reserve Senior Champion
Sniders HP GG Pie Ashton, Prairie Cream & Valley Gem Farm, Cumberland, WI

Honorable Mention
Springhill Pie Jonquil-ETV, Chris Lang, Big Prairie, OH

Summer Junior 2-year-old (5)


1. Cape May Latimer Honey, Savannah Thomas, West Liberty, OH
2.  J-Lo Piece Of Heave, Mc
3. Villa Crest MO Allie, Marlys Weaver, Goshen, IN
4. Sniders Ayden Aarthi, Bella Gable, PA
5. Oat Hill Pharmer Kopertox, Kimberly Olson, MN

Junior 2-year-old (6)


1. Coulee Crest London Skylar, Edward Crossland, MD
2. Warwick Manor Cosmo Dutton, Kolby Stoltzfus, PA
3. Hartdale JCP Charisma, Braden & Connor Hartman, IL
4. Valley Gem Mich Emotional, Valley Gem Farm, WI
5. Springhill Beau Unity, Daniel, Nevaeh, Emmet & Tyler Chupp, OK

Senior 2-year-old (11)


1. Misty Meadows Copper Suithart, Beth Clark, PA
2. Knapps GP APIE Two To Tango-ET, Lauryn Weisensel, WI
3. Hartdale S Celebrity, Kevin Hartmann, IL
4. Muffets Twin Acre Limited Edition-ET, Elizabeth Marie Roedl, IL
5. Knapps II AP Tardee, Melinda Rushing, OK

Junior 3-year-old (7)


1. Misty Meadows Latimer Switchel, Beth Clark, PA
2. Sniders HP Latimer Krystal, Bella Gable, PA
3. Aldens Herald Stunner-ETV-P, Cheyenne Anders, OH
4. Dix-Lee Flynn Lupine, Whitney Yerina, MO
5. H Broke Latimer Riot, Dana & Madison Sickles, IA

Senior 3-year-old (1)


1. Up The Creek Daniel Whiplash, Donna Anderson, MN

4-year-old (5)


1. Dix-Lee Latimer Jokes on You, Whitney Yerina, MO
2. Willowbrook Yogibear Tundra-ET, Matthew Aiken, PA
3. Toolite Digligle Acorns Adelaide, Elaina Sheldrick, Brandon, VT
4. Topline Dixon Baby JJ, Callie & Mary Beth Collette, Chunky, TN
5. Kyler Boman Annie, Ethan Grams, Atwater, MN

5-year-old


1. Springhill Lightning Cola, Clayton Lamb, Sullivan, OH

Aged Cow (6)


1. Springhill Mentor Joyce, Chris Lang, Big Prairie, OH
2. Sniders HP GG Pie Ashton, Prairie Cream & Valley Gem Farm, Cumberland, WI
3. Springhill Gotcha Evi, Dennet Withington, Goldston, NC
4. Hartdale Best Man Crimson, Kevin Hartmann, Mulberry Grove, WI
5. Springhill GG Priceline, Amelia Russell, Imler, PA

Production Cow (3)


1. Springhill Pie Jonquil-ETV, Springhill, OH
2. Maplehurst Pilot Treat, London Dairy & Amelia & Karen Landka, OH
3. Knapps HP BM Prada Tammy-ET, Alex & Mary Richardson

Senior Best Three Females (3)


1. Springhill, The Lang Family, OH
2. Beth Clark, PA
3. Kevin Hartmann, IL

Exhibitors Herd (1)


1. Valley Gem Farm, WI

Premier Exhibitor & Herdsman Winner


Warwick Manor Farm, the Stoltzfus Family, PA