Midwest Quality Color Spring Brown Swiss Show 2021

May 15 & 16, 2021 @ Monroe, WI

Dave Wallace, WI


The Midwest Quality Color Spring Brown Swiss Show 2021 has concluded with Triangle Acres DRK Jupiter being named Grand Champion of the show. Congratulations to Rebecca Korth. Sorting through the classes was Dave Wallace, WI. Cowsmo was on-hand covering the show thanks to our generous sponsors!

Show sponsors


Thank you to our Premier show sponsor  Wisconsin Brown Swiss Association! 

 

Thank you to the generous sponsorship from Triangle Acres! 

Grand Champion


Grand Champion
Triangle Acres DRK Jupiter (Dirk),1st Aged Cow, Rebecca Korth

Reserve Grand Champion
Random Luck Prem Talent (Premium), 1st Production Cow, Matthew Thompson

HM Grand Champion
WF Cadence Price (Cadence), 1st Junior 3-Year Old, Kelly & Katie Wood

Grand Champion Junior Show


Grand Champion Junior Show
Random Luck Prem Talent (Premium), 1st Production Cow, Matthew Thompson

Reserve Grand Champion Junior Show
Random Luck B Talented (Braiden), 4th Aged Cow, Matthew Thompson

HM Grand Champion Junior Show
Kruses GK Moonlight Magic (Moonlight), 6th Senior 3-Year Old, Alexis Blankenberg

Senior Champion


Senior Champion
Triangle Acres DRK Jupiter (Dirk),1st Aged Cow, Rebecca Korth

Reserve Senior Champion
Random Luck Prem Talent (Premium), 1st Production Cow, Matthew Thompson

HM Senior Champion
Random Luck Oh-My Tipsy ET (Bonaza), 2nd Aged Cow, Random Luck

Senior Champion Junior Show


Senior Champion Junior Show
Random Luck Prem Talent (Premium), 1st Production Cow, Matthew Thompson

Reserve Senior Champion Junior Show
Random Luck B Talented (Braiden), 4th Aged Cow, Matthew Thompson

HM Senior Champion Junior Show
Oak Knoll Rosebud (Voltage), 5th Aged Cow, Jaynie Rule

 

Intermediate Champion


Intermediate Champion
WF Cadence Price (Cadence), 1st Junior 3-Year Old, Kelly & Katie Wood

Reserve Intermediate Champion
Seths Carter Petra ET (Carter), 1st Senior 2-Year Old, Seth Nehls

HM Intermediate Champion
VB HP Beacon Wapatulie (Beacon), 1 Junior 2-Year Old, Voegeli Farms

Intermediate Champion Junior Show


Intermediate Champion Junior Show
Kruses GK Moonlight Magic (Moonlight), 6th Senior 3-Year Old, Alexis Blankenberg

Reserve Intermediate Champion Junior Show
Random Luck CAD Trixie (Cadence), 7th Senior 3-Year Old, Matthew Thompson

Junior Champion


Junior Champion
Red Brae E Famous Maybe (Famous), 1st Spring Yearling, Elise Bleck

Reserve Junior Champion
Kruses Moonlight Juliet ET (Moonlight), 1st Fall Yearling, Rick Kruse

HM Junior Champion
Hager Hill Bosephus Evie (Bosephus), 1st Fall Calf, Roslind & Riley Anderson & Braeden & Bryce Bechel

Junior Champion Junior Show


Junior Champion Junior Show
Red Brae E Famous Maybe (Famous), 1st Spring Yearling, Elise Bleck

Reserve Junior Champion Junior Show
Hager Hill Bosephus Evie (Bosephus), 1st Fall Calf, Roslind & Riley Anderson & Braeden & Bryce Bechel

HM Junior Champion Junior Show
Clover Lane Karly OCS (Rampage), 3rd Fall Calf, Lauren Kishman

Winter Calf (15)


1. Udder Confusion Kaner Pippa (Kaner), Udder Confusion Dairy Farm
2. Triangle Acres Famous Jive (Famous), Owen Korth
3. Udder Confusion Knr Bourbon (Kaner), Udder Confusion Dairy Farm
4. Badger Hollow Snapchat Tori (Snapchat), Adhyn Schell
5. ABS Famous Madison (Famous), Alexis Blankenberg

Fall Calf (23)


1. Hager Hill Bosephus Evie (Bosephus), Roslind & Riley Anderson & Braeden & Bryce Bechel
2. Kruses Krunch Apricot (Krunch), Rick Kruse
3. Clover Lane Karly OCS (Rampage), Lauren Kishman
4. Top Acres Famous Whiskey ETV (Famous), Brothers Three
5. Edge View F Sora (Foremost), RK Genetics

Summer Yearling (20)


1. Udder Confusion Knr Maizee (Kaner), Udder Confusion Dairy Farm
2. Seths Woody First In Line (Woody), Cole Mahlkuch, Bryleigh & Ryker Ferry
3. Oak Knoll Riot (Rampage), Joey Rule
4. Mc-Holly Doboy Glamour (Doboy), Holly Wakeley
5. ABS Daredevil Junebug (Daredevil), Alexis Blankenberg

Spring Yearling (18)


1. Red Brae E Famous Maybe (Famous), Elise Bleck
2. Top Line Standout Havana (Standout), Natalie & Alex Roe of Top Line Swiss
3. ABS Woody Skyla (Woody), Alexis Blankenberg
4. Reidland Kruse LJ Star (Woody), Kruse LJ Swiss Family
5. Udder Confusion Smn Whiskey (Seaman), Hailey Kinney

Winter Yearling (8)


1. Lucky Charms Total Flake (Total), Paige Douglas
2. Opsal-J Pretty As A Picture (Phantom), Becky Allen
3. A Joy Phantom Broadway (Phantom), Lucie Bitsky
4. Mil-K Fast & Furious Present (Fast & Furious), Kaylen Miller
5. Express-SMD Dynamite Phoebe (Dynamite), Uluru Swiss Acres

Fall Yearling (7)


1. Kruses Moonlight Juliet ET (Moonlight), Rick Kruse
2. Top Acres N Wanna Blue ETV (Norwin), Donald L Graft
3. Top Acres Braiden Willow ETV (Braiden), Uluru Swiss Acres
4.Random Luck Jetway Taps (Jetway), Matthew Thompson
5.Random Luck C Tadaah ETV (Carter), RK Genetics

Junior Best Three (4)


1. Kruses Swiss Farm
2. Udder Confusion Dairy Farm
3. Top Line Swiss
4. AB Swiss

Junior 2-Year Old (3)


1. VB HP Beacon Wapatulie (Beacon), Voegeli Farms
2. ABS Rasta Stormy (Rasta), Alexis Blankenberg
3. Triangle Acres CP Phire (Chilli Pepper), Rebecca Korth

 

 

Senior 2-Year Old (7)


1.Seths Carter Petra ET (Carter), Seth Nehls
2.Oak Knoll SS Heat Wave (Dymanite), Joey Rule
3.VoGrin Fabulous Wicked ETV (Fabulous), Tammy Voegeli
4.VG HP Dynamite Tesla ETV (Dynamite), Voegeli Farms
5.Cutting Edge Thunder Fancy ETV (Thunder), Megan Landkammer/AM Acres

 

 

Junior 3-Year Old (1)


1. WF Cadence Price (Cadence), Kelly & Katie Wood

Senior 3-Year Old (8)


1.WF Biver Northernlights ET (Biver), Kelly & Katie Wood
2.Double W Lam Estara OCS (Lamborghini), Double W Dairy & Udder Confusion Dairy
3.Lazy M CP Wait For It ETV (Chilli Pepper), Michael Maier Lazy M Farm
4.La Rainbow Sweet Vanna ET (DareDevil), Hilary Voegeli & Voegeli Farms
5.Gibralter Liberate Taylor (Liberate), Melinda Waddell & Jessica Whitaker

 

 

4-Year Old (8)


1.WF Richard Chit Chat (Richard), Uluru Swiss Acres
2.Jaden R Noty Hog (Richard), Hayden Hauschildt
3.Lucky Charms A Fling (August), Heidi Heller
4.Triangle Acres BR Jitterbug (Biver), Rebecca Korth
5.Cutting Edge H Snap ETV OCS (Thunder), Caleb Heck

 

 

5-Year Old (3)


1.Triangle Acres Pandora ET (Richard), Rebecca Korth
2.Power Line Bosephus Wapatoolie (Bosephus), Hager Hill Swiss
3.Odyssey Whiskey Flora (Phillip & Lori Heck)

Aged Cow (5)


1.Triangle Acres DRK Jupiter (Dirk), Rebecca Korth
2.Random Luck Oh-My Tipsy ET (Bonaza), Random Luck
3.Kruses LJ Kendal Starlite (Kendal), Kruses LJ Swiss Family
4.Random Luck B Talented (Braiden), Matthew Thompson
5.Oak Knoll Rosebud (Voltage), Jaynie Rule

Production Cow (2)


1.Random Luck Prem Talent (Premium), Matthew Thompson
2.VB HP Ruby ET (Bronx), Voegeli Farms

Best Three Females (3)


1.Triangle Acres
2.Random Luck
3.Woodwind Farm

Produce of Dam (1)


1. AM Acres