Illinois State Fair Holstein Show 2023

Friday, August 18, 2023 9:00AM @ Springfield, IL

Keith Topp, OH


The Illinois State Fair Holstein Show 2023 has ended with judge Keith Topp, OH selecting his winning senior 3-year-old, Kevetta Slomon Baby Newyear as Grand Champion for Tyler Carter & Trace Johnson. The show was held August 18 at the State Fairgrounds in Springfield, IL.  Thanks to the sponsors for the generous show coverage support, Cowsmo will be on-hand with photos and results from the show!

Grand Champion


Grand Champion
Kevetta Slomon Baby Newyear (Solomon), 1st senior 3-year-old, Tyler Carter & Trace Johnson

Reserve Grand Champion
Lin-Max Beemer Sweet Pea (Beemer), 1st 5-year-old, Sophie Leach

HM Grand Champion
Ms Atwood Lacey (Atwood), 1st aged cow, Doeberiner, Bowen & Schilling

Senior Champion


Senior Champion
Lin-Max Beemer Sweet Pea (Beemer), 1st 5-year-old, Sophie Leach

Reserve Senior Champion
Ms Atwood Lacey (Atwood), 1st aged cow, Doeberiner, Bowen & Schilling

HM Senior Champion & Senior Champion Land of Lincoln
Limonchello Awesome Lola (Awesome), 1st 4-year-old, Kasey & Kyle Clanton

Reserve Senior Champion Land of Lincoln
Ludwigs-DG Aval Ellie (Avalanche), 3rd 5-year-old, Robert Zoelzer

Intermediate Champion


Intermediate Champion
Kevetta Slomon Baby Newyear (Solomon), 1st senior 3-year-old, Tyler Carter & Trace Johnson

Reserve Intermediate Champion
Banowetz Meridian Mojito (Meridian), 1st senior 2-year-old, Tyler Carter, Brett Richter & Dylan Reed

HM Intermediate Champion & Intermediate Champion Land of Lincoln
B-J-Grove BB Dragon Fly, 1st junior 2-year-old, Kasey Clanton

Reserve Intermediate Champion Land of Lincoln
Holbrich Alleyoop Charli (Alleyoop), 1st summer junior 2-year-old, Hailey Kriegel and Peyton, Elena & Bria Olbrich

Junior Champion


Junior Champion
K-Hurst Alleyoop Primed (Alleyoop), 1st fall calf, Dylan Reed & Tyler Carter

Reserve Junior Champion & Junior Champion Land of Lincoln
Zehrview Army Sweet Pea-Red (Army), 1st spring calf, Rosalee & Wyatt Zehr

HM Junior Champion
Jacher-Quietcove W Luna-Red (Warrior), 1st spring yearling, Kelly & Kendall O’Connor

Reserve Junior Champion Land of Lincoln
Zehrview Army Sandi-Red (Army), 1st winter calf, Wyatt Zehr

Premier Awards


Premier Breeder & Exhibitor
Bluff-Ridge Holsteins

Spring calf (16)


1. Zehrview Army Sweet Pea-Red (Army), Rosalee & Wyatt Zehr
2. NK-Stef A-Superfreak-Red-ET (Altitude), Molly Willenborg
3. Lakeshore TS Estella (Thunder Storm), Taylor, Layla & Kaylyln Powell
4. Zehrview Army Gorgeous (Army), Rosalee Zehr
5. Holbrich Thunder Storm Rhino (Thunder Storm), Peyton Olbrich

Winter calf (14)


1. Zehrview Army Sandi-Red (Army), Wyatt Zehr
2. Johnson-Five Al Pari-Red (Altitude), Trace & Ty Johnson
3. Elm-Nor-Way Beemer River (Beemer), Teagan & Nyelle Burianek
4. Hol-Strine Alt Adele-Red-ET (Altitude), Brady Willenborg
5. Wendy-Oaks Summerfest Delta (Summerfest), Gage Wendling

Fall calf (16)


1. K-Hurst Alleyoop Primed (Alleyoop), Dylan Reed & Tyler Carter
2. Seavalley Ralanes Mia Khalifa (Warrior), Carter, Schulter, Thorman & Reed
3. MD-Hillbrook Ipod-Red-ET (Altitude), Sarah Fitzgerald & Ty Johnson
4. Siemers War Treasure-Red-ET (Warrior), Olivia Schluter
5. Lakeshore D Brittini-ET (Doorman), Taylor, Layla & Kaylyln Powell

Summer yearling (10)


1. Elm-Nor-Way Denver Scooter (Denver), Teagan & Nyelle Burianek
2. Zehrview Master Flash (Master), Rosalee & Wyatt Zehr
3. Bluff-Ridge Dback Barcelona (Diamondback), Sarah M. Butler
4. Kress-Hill SnoopDogg-Red-ET (Altitude), Sarah L. Fitzgerald
5. Rotesown Hancock Million (Hancock), Carson Rote

Spring yearling (9)


1. Jacher-Quietcove W Luna-Red (Warrior), Kelly & Kendall O’Connor
2. Lakeshore Alongside Pip (Alongside), Taylor, Layla & Kaylyln Powell
3. R-Way Milio Lunar (Milio), Paige & Chase Ruppert
4. Rbr-Frm Krown Vanilla (Altitude), Addison & Jacob Raber
5. Wendy-Oaks Fit Chce Dakota (Fitters Choice), Gage Wendling

Winter yearling (5)


1. Holbric Doc Aunie-ET (King Doc), Elena Olbrich
2. Bluff-Ridge Warrior Diva (Warrior), Kelly & Kendall O’Connor
3. S-Pine-Awn T Struck Citrus (Thunder Struck), Shana & Drew Lueking
4. B-J-Grove TS Lucky Charm (Thunder Storm), Kyle Clanton
5. Bluff-Ridge Kdoc Rhinestone (King Doc), Rosalee & Wyatt Zehr

Fall yearling (4)


1. Rbr-Frm Kenosha Aspen (Kenosha), Addison & Jacob Raber
2. Ms Lakesh Ludwig Elation-ET (Thunder Storm), Brett Woker
3. Rbr-Frm An Appalachian-Red (Analyst), Addison & Jacob Raber
4. Irwindale Moovin Echo (Moovin), Dawn Irwin

Junior best three females (6)


1. Zehrview
2. Lakeshore Holsteins
3. Teagan & Nyelle Burianek
4. Bluff-Ridge Holsteins
5. Elena, Peyton, Bria & Logan Olbrich

Summer junior 2-year-old (6)


1. Holbrich Alleyoop Charli (Alleyoop), Hailey Kriegel and Peyton, Elena & Bria Olbrich
2. Ms Macland DL One-ET (Delta-Lambda), Tyler Carter & Knox Fairbanks
3. Bluff-Ridge Sdkick Princess (Sidekick), Kelly J. O’Connor
4. Zehrview Army Sleek (Army), Rosalee & Wyatt Zehr
5. Tombeth Tattletale-Red-ET, Jane Wagner

Junior 2-year-old (13)


1. B-J-Grove BB Dragon Fly, Kasey Clanton
2. Sco-Lo Victor Jasmine (Victor), Tyler Carter
3. Lakeshore Sidekick Elluna (Sidekick), Taylor, Layla & Kaylyln Powell
4. Lakeshore Moovin Everest-ET (Moovin), Taylor, Layla & Kaylyln Powell
5. Merrillea Un Cabernet-Red (Unstopabull), Carter, Schulter & Thorman

Senior 2-year-old (9)


1. Banowetz Meridian Mojito, Tyler Carter, Brett Richter & Dylan Reed
2. Indies-View Gigi Denver (Denver), Rebecca Korth
3. B-J-Grove Unix Commanche (Unix), Kasey Clanton
4. Bluff-Ridge King 7-Up (King Doc), Kelly & Kendall O’Connor
5. Premium Apple Crisp Tenessee-Red (Apple Crisp), Tyler Carter

Junior 3-year-old (8)


1. Cow-Palace Doppler 4163 (Dopple), Erdman Dairy
2. Nehls Valley Master Bikini (Master), Trace & Ty Johnson
3. Irwindale Unstopabull Mindy (Unstopabull), Dawn Irwin
4. Holbric Dominant Indy 500 (Dominant), Bria Olbrich
5. Holbric Artist Dreamer (Artist), Peyton, Elena & Brian Olbrich

Senior 3-year-old (5)


1. Kevetta Slomon Baby Newyear (Solomon), Tyler Carter & Trace Johnson
2. Mc-Country Denver Ingrid (Denver), Tyler Carter
3. Carters-Corner Un Peyton-E (Undenied), Tyler Carter
4. Ms Koll-Kree Bee Dreaming, Kasey Clanton & Kenzie Krausz
5. Gueldener Tatoo Marjorie (Tatoo), Kasey Clanton

4-year-old (6)


1. Limonchello Awesome Lola (Awesome), Kasey & Kyle Clanton
2. R-Vision Doorman Coment (Doorman), Sarah Fitzgerald
3. Bluff-Ridge Solo Bodacious (Solomon), Sarah M Butler
4. Net-A-Way Salvtr Marsha-Red (Salvator), Kasey Clanton & Kenzie Krausz
5. Opsal Ammo Caleesi (Ammo), Shana & Drew Lueking

5-year-old (5)


1. Lin-Max Beemer Sweet Pea (Beemer), Sophie Leach
2. Sugar C Cardinals 6312 (Cardinal), Trace & Ty Johnson
3. Ludwigs-DG Aval Ellie (Avalanche), Robert Zoelzer
4. Bluff-Ridge Def Victoria (Defiant), Sarah M. Butler
5. Milgene Splendid Jager (Splendid), Erdman Dairy

Aged cow (3)


1. Ms Atwood Lacey (Atwood), Doeberiner, Bowen & Schilling
2. Zehrview D-Back Clove (Diamondback), Rosalee & Wyatt Zehr
3. B-J-Grove D Roller Coaster (Doorman), Kasey Clanton

Production cow (4)


1. Holbric Spa Chisel-Red (Spa), Peyton, Elena & Brian Olbrich
2. Bluff-Ridge Atwood January (Atwood), Sarah M. Butler
3. Irwindale Equation Tara (Equation), John M. Irwin
4. Bluff-Ridge Brdy Delainy-ET (Brady), Sarah M. Butler

Group Classes


Produce of Dam (4)
1. Sarah Butler
2. Bob Zoelzer
3. Kasey Clanton
4. Rosalee & Wyatt Zehr

Dairy Herd (4)
1. Sarah Butler
2. Kasey Clanton
3. Peyton, Elena & Bria Olbrich
4. Dawn Irwin

Senior Best Three Females (4)
1. Sarah Butler
2. Kasey Clanton
3. Peyton, Elena & Bria Olbrich
4. Dawn Irwin