Four States Dairy Days Show 2016

@

Mark Erdmann, IL
135 Head

The 27th Annual Four States Dairy Days Show 2016 featured 135 head of dairy cattle exhibited by 50 youth exhibitors from Oklahoma, Arkansas, Missouri and Kansas. Mark Erdmann, IL named SLJ Hired Gun Glee as the Supreme Champion and Whitehead Goldchip Macy as the Supreme Junior Champion.Four States Dairy Days Show 2016

The 27th Annual Four States Dairy Show 2016 featured 135 head of dairy cattle exhibited by 50 youth exhibitors from Oklahoma, Arkansas, Missouri and Kansas. Mark Erdmann, IL named SLJ Hired Gun Glee as the Supreme Champion and Whitehead Goldchip Macy as the Supreme Junior Champion.
The 27th Annual Four States Dairy Show 2016 featured 135 head of dairy cattle exhibited by 50 youth exhibitors from Oklahoma, Arkansas, Missouri and Kansas. Mark Erdmann, IL named SLJ Hired Gun Glee as the Supreme Champion and Whitehead Goldchip Macy as the Supreme Junior Champion.
The 27th Annual Four States Dairy Show 2016 featured 135 head of dairy cattle exhibited by 50 youth exhibitors from Oklahoma, Arkansas, Missouri and Kansas. Mark Erdmann, IL named SLJ Hired Gun Glee as the Supreme Champion and Whitehead Goldchip Macy as the Supreme Junior Champion.
The 27th Annual Four States Dairy Show 2016 featured 135 head of dairy cattle exhibited by 50 youth exhibitors from Oklahoma, Arkansas, Missouri and Kansas. Mark Erdmann, IL named SLJ Hired Gun Glee as the Supreme Champion and Whitehead Goldchip Macy as the Supreme Junior Champion.

 

Supreme Champion


Supreme Champion
SLJ Hired Gun Glee, Grand Champion Jersey-1st 3 Year Old, Treasure Clark

Supreme Junior Champion
Whitehead GoldChip Macy, Junior Champion Holstein-1st Junior Yearling, Lauren Whitehead

Ayrshire Show


Junior Champion
Stil-Dreamin Extra Dixie, Cayden Henson

Reserve Junior Champion & Best Junior B&O
Patches Riggins Shastapop, 1st Senior Yearling, Isaac Miller

Senior & Grand Champion
Hermann’s Mario Bianca, 1st Aged Cow, Alyson Conner

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Moy-Ayr Potter Dimples, 1st Dry Cow, Julie Griffin

Intermediate Calf (2)
1. Prairie Wind Burdette Blitzen, Alyson Conner
2. Herbaugh Double Barrel Kris, Kolby Cundiff

Junior Yearling (1)
1. Stil-Dreamin Extra Dixie, Cayden Henson

Senior Yearling (1)
1. Patches Riggins Shastapop, Isaac Miller

Junior 2 Year Old (1)
1. Hi-Ayr-View Potter Amaze, Julie Griffin

Aged Cow (1)
1. Hermann’s Mario Bianca,Alyson Conner

Dry Cow (1)
1. Moy-Ayr Potter Dimples, Julie Griffin
2. Izzie Avenger Shastapop, Isaac Miller

Brown Swiss Show


Junior Champion
Groves View Jongleur Trix, 1st Junior Yearling, Haylee Smith

Reserve Junior Champion &  Best Jr B&O
J&L Braiden Ms Milee, 1st Fall Calf, Harlee Smith

Senior & Grand Champion
Double W Ransom Shasta, 1st Aged Cow, Haylee Smith

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Double W Whiskey Oak, 1st 3 Year Old, Tanner Riddle

Best Senior Bred & Owned
HDH Primetime Talent, 2nd 3 Year Old, Haley Hamm

Junior Calf (1)
1. Wittspride Angels Apple, Cayden Henson

Intermediate Calf (4)
1. HDH Ceaser Denver, Haley Hamm
2. Herbaugh Seaman Elise, Tanner Riddle
3. Lee-Anns Austin Ivory, Stoney Morrison
4. NB Cyrus Kayse, Alyson Conner

Senior Calf (3)
1. J&L Braiden Ms Milee, Harlee Smith
2. HDH Goliath Tipsy, Haley Hamm
3. Willow Wells KingPN Sissy, Veronika Armstrong

Summer Yearling (1)
1. Willow Wells Richard Celina, Harlee Smith

Junior Yearling (6)
1. Groves View Jongleur Trix, Haylee Smith
2. HDH Goliath Blake, Haley Hamm
3. By-Faith Grandslams Maple, Hannah Jackson
4. Brightside R Apple Strudel, Cayden Henson
5. J&L Stella, Veronika Armstrong

Intermediate Yearling (1)
1. J&L Gidget Gracey, Stoney Morrison

Junior 2 Year Old (3)
1. CIE Overstreet Hico Delila, Haylee Smith
2. Trails West Jongleur Lure, Caden Conner
3. J&L Gladys, Tatum Copeland

Senior 2 Year Old (1)
1. Trails West Passli Letecia, Drake Hamm

3 Year Old (2)
1. Double W Whiskey Oak, Tanner Riddle
2. HDH Primetime Talent, Haley Hamm

Aged Cow (3)
1. Double W Ransom Shasta, Haylee Smith
2. Wittspride Layla’s Lady, Tanner Riddle
3. Cobblestone Supreme Jana, Alyson Conner

Dry Cow (2)
1. Sunset Canyon Victor Hazel, Drake Hamm
2. J&L Manchester Ms Marlee, Harlee Smith

Guernsey Show


Junior Champion
Campbells Answer Vonna, 1st Senior Calf, Julie Griffin

Reserve Junior Champion
Bleedin Dollar Leon Dare, Hannah Jackson

Senior & Grand Champion,  Best Senior B&O

Riverside Yogibear Poppy, 1st Dry Cow, Jesse Rader

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Raders Legend Stormy, 1st Junior 2 Year Old, Jesse Rader

Senior Calf (2)
1. Campbells Answer Vonna, Julie Griffin
2. Dairyman Toro Picture, Isaac Miller

Junior Yearling (1)
1. Bleedin Dollar Leon Dare, Hannah Jackson

Intermediate Yearling (1)
1. Oakleaf Mentor iTootle, Jesse Rader

Senior Yearling (2)
1. Boehles Toby Tabbie, Jasper Rader
2. Boehles Toby Tessie, Julie Griffin

Junior 2 Year Old (1)
1. Raders Legend Stormy, Jesse Rader

Dry Cow (1)
1. Riverside Yogibear Poppy, Jesse Rader

Holstein Show


Junior Champion & Best Junior Bred & Owned
Whitehead Goldchip Macy, 1st Junior Yearling, Lauren Whitehead

Reserve Junior Champion
Golden Oaks GD Lexus, 1st Summer Yearling, Kristen Bailey

Senior & Grand Champion
JL-Kel-Land Cole Jezabel, 1st 4 Year Old, Ellie Wantland

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Whitehead Dorcy Oreo, 1st Junior 2 Year Old, Lauren Whitehead

Junior Calf (2)
1. JL-KEL-Land Lennox Harley, Lila Wantland
2. J Hanna Goldship 1408, Tatum Stokes

Intermediate Calf (9)
1.  Budjon-Vail HP Drm Salem, Presleigh Spears
2. Ourway Redliner Ginger, Kristen Bailey
3. J Hanna Airlift 1403, Conner Wolf
4. Tencleve Dorman Saturday-ET, Julie Griffin
5. P-Jaybelle Contender Tango, Julie Griffin

Senior Calf (6)
1. S&S Crest Golden Abbeline
2. JL-KEL-Land-GW Atwood Lora, Ellie Wantland
3. Robthom Nicknac Rooney, Julie Griffin
4. K&K-OK Braxton Promise, Kristen Bailey
5. Cross Wake Lotus Hannah, Hope Bohannan

Summer Yearling (3)
1. Golden Oaks GD Lexus, Kristen Bailey
2. Whitehead Dundee Ariat, Lauren Whitehead
3. Bonarada Brazzle Adynn, Palmar Pittman

Junior Yearling (4)
1. Whitehead Goldchip Macy, Lauren Whitehead
2. Paulinn Dundee Taffy 1342, Julie Griffin
3. P-Jaybelle Sanchez Brea, Jayden Pritchett
4. MDF Atlantic 4393, Isaac Miller

Intermediate Yearling (1)
1. Mehan-Valley Bradnick Dora, Cade Reece

Senior Yearling (3)
1. Holbric-ML Doormn Dixieland, Kristen Bailey
2. Flower-Brooke Banks Dollia, Ellie Wantland
3. Ram-Elle Brady Tawny, Tanner Riddle

Junior 2 Year Old (1)
1. Whitehead Dorcy Oreo, Lauren Whitehead

Senior 2 Year Old (2)
1. Ziggy View Atwood Babe, Julie Griffin
2. QuietCover-W Fine Wine-ET, Kristen Bailey

3 Year Old (1)
1. Lindale Braxton Bea-ET, Jayden Pritchett

4 Year Old (1)
1. JL-Kel-Land Cole Jezabel, Ellie Wantland

Jersey Show


Junior Champion
Page-Crest Kingpin Mae, 1st Junior Yearling, Maelee Clark

Reserve Junior Champion & Best Junior Bred & Owned
Parkers Applejack Clementine, 1st Intermediate Calf, Ethan Parker

Senior & Grand Champion
SLJ Hired Gun Glee, 1st 3 Year Old, Treasure Clark

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Page-Crest Comerica Velma, 1st 4 Year Old, Autumn Courtney
Best Senior B&O
Parkers HG Karla Kay, 1st Junior 2 Year Old, Ethan Parker

Junior Calf (3)
1. SLJ Applejack Sapphire, Maelee Clark
2. Page-Crest King Pin, Isaac Miller

Intermediate Calf (1)
1. Parkers Applejack Clementine, Ethan Parker

Senior Calf (4)
1. Mehan-Valley Impression Sundae, Trey Reece
2. Mehan-Valley Valentino Christina, Trey Reece
3. Parkers Metalica Callie, Ethan Parker
4. Mehan-Valley Smores Marshmellow, Cade Reece

Summer Yearling (2)
1. Page Crest Victory Janna, Lauren Whitehead
2. Ozark Acres Applejack Darcy, Julie Griffin

Junior Yearling (2)
1. Page-Crest Kingpin Mae, Maelee Clark
2. Ozark Acres Hired Gun Jade, Julie Griffin

Intermediate Yearling (2)
1. Mehan-Valley Governor Spree, Cade Reece
2. Ozark Acres Governor Cookie, Knox Griffin

Senior Yearling (1)
1. Ratliff Assault Darla, Julie Griffin

Junior 2 Year Old (3)
1. Parkers HG Karla Kay, Ethan Parker
2. Ozark Acres GG Jamaica, Julie Griffin
3. Houdini Valentino F885, Isaac Miller

Senior 2 Year Old (1)
1. Parkers Impression Gift, Ethan Parker

3 Year Old (3)
1. SLJ Hired Gun Glee, Treasure Clark
2. GR Page-Crest Austin Didi, Autumn Courtney
3. Hawk Pond Elite Skittles, Knox Griffin

4 Year Old (1)
1. Page-Crest Comerica Velma, Autumn Courtney

Aged Cow (1)
1. Stoney Point Action Jessica, Julie Griffin

Milking Shorthorns


Junior Champion
Rocking WS CL Lukes Cindy, 1st Intermediate Yearling, Kolby Cundiff

Reserve Junior Champion & Best Junior  B&O
Valley View Lemonade 2360, 1st Senior Calf, Brittany Crawley

Senior & Grand Champion
Valley View Timber 2098, 1st Senior 2 Year Old, Brittany Crawley

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Brightside Adobe Prada, 1st Junior 2 Year Old, Marissa Jennings

Junior Calf (2)
1. Ver-Caney VVM Keesha, Jesse Rader
2. Valley View Dina 2410 EXP, Eli Spinks

Intermediate Calf (1)
1. Valley View Oakleigh 2390, Brittany Crawley

Senior Calf (4)
1. Valley View Lemonade 2360, Brittany Crawley
2. Brightside Preak Vishali EXP,  Vanessa Jennings
3. Valley View Amy, Tabitha Crawley
4. M-K Keil AF Fifi, Jesse Rader

Summer Yearling (1)
1. Valley View Clara, Tabitha Crawley

Junior Yearling (3)
1. Go Fishin Zeus Marylou EXP, Conner Wolf
2. Juse Zeus Sundae of  Brightside, Harry Jackson
3. Wil-Lou Wind Diane, Joel Miller

Intermediate Yearling (3)
1. Rocking WS CL Lukes Cindy, Kolby Cundiff
2. Buckeye Knoll Peppermint, Jayden Pritchett
3. Valley View Aella 2249, Brittany Crawley

Junior 2 Year Old (2)
1. Brightside Adobe Prada, Marissa Jennings
2. Triple RM Stella EXP, Caden Conner

Senior 2 Year Old (2)
1. Valley View Timber 2098, Brittany Crawley
2. Wil-Lou Jenny 19th, Jesse Rader

Five Year Old & Older (1)
1. Valley View Mon Honey 1149, Brittany Crawley

Red & Whites


Junior Champion
Duckett Okalif Lola-Red, 1st Intermediate Calf, Jayden Pritchett

Reserve Junior Champion
Appleglen TLNT Carolina-Red, 1st Senior Calf, Garrison Jackson

Senior & Grand Champion
Diones Bwire Barbie-Red, 1st Junior 2 Year Old, Lauren Whitehead

Reserve Grand Champion
Duckett Okalif Lola-Red, 1st Intermediate Calf, Jayden Pritchett

Reserve Senior Champion
Crawleys VVF LDR P 2179-Red, 2nd Junior 2 Year Old, William Crawley

Intermediate Calf (2)
1. Duckett Okalif Lola-Red, Jayden Pritchett
2. JL-KEL-Land Armani Reba-Red, Lila Wantland

Senior Calf (1)
1. Appleglen TLNT Carolina-Red, Garrison Jackson

Junior 2 Year Olds (2)
1. Diones Bwire Barbie-Red, Lauren Whitehead
2. Crawleys VVF LDR P 2179-Red, William Crawley