Mid-West Fall National Holstein Show 2014
August 27, 2014 @ St.Paul, MN
Gerald Coughlin, Peterborough, ONStrans-Jen-D Tequila-Red-ET exhibited by Stransky & Dingbaum takes home Grand Champion! See results
Champions
Junior Champion
Ashview-TG Goldsun Leona-ET(Goldsun), Norling & Galgowski, 1st Winter Yearling
Reserve Junior Champion
Tomkins Hztry Sizln Sunshine(Sizzlin), Brodie Bunkelman, 1st Spring Calf
HM Junior Champion
Ashview-TG Atwood Lily-ET(Atwood), Norling & Galgowski, 1st Spring Yearling
Junior Show Junior Champion
Craigcrest Rejoices Reconfirm-ET(Rejoices), Eva Doornink, 1st Fall Yearling
Junior Show Reserve Junior Champion
Bella-View Braxton Allure(Braxton), Kayla Krueger, 1st Summer Yearling
Intermediate Champion
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET(Tequila), Stransky & Dingbaum, 1st Senior 3 Year Old
Reserve Intermediate Champion
Tande Atwood Popsie(Atwood), Regancrest Farm, 1st Senior 2 Year Old
HM Intermediate Champion
Macland Dempsey My Button(Dempsey), Anna Culbertson, 1st Milking Yearling
Junior Show Senior & Grand Champion
Klein-Brook Ernie Valley(Ernie), Chris Schulze, 1st 4 Year Old
Junior Show Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Macland Dempsey My Button(Dempsey), Anna Culbertson, 1st Milking Yearling
Grand Champion
Strans-Jen-D Tequila-Red-ET(Director), Stransky & Dingbaum, 1st Senior 3 Year Old
Senior & Reserve Grand Champion
Sheeknoll Durham Arrow(Durham), Robert, Kelly, Krista & Andrew Sheehan , 1st 4 Year Old
Reserve Senior Champion
Ouriver Goldwyn Blitz(Goldwyn), Volker & Hovden, 1st 5 Year Old
HM Senior Champion
Dardel Dundee Tiara O-TW(Dundee), Stranshome, 1st Aged Cow
Spring Calves (19)
1.Tomkins Hztry Sizln Sunshine(Heztry), Brodie Bunkelman
2.Stro-Lane WB Take Me(Windbrook), Cally Strobel
3.Macland Atwood Cinnabon(Atwood), Ana Culbertson
Winter Calves (15)
1.Tower-Ridge Atwood Addie(Atwood), Justin & Lauren Buck
2.Roswitha Aftershock Raven(Aftershock), Roswitha Holsteins
3.Miss Dempsey Nicole(Dempsey), Dale Rupprecht & Jerry Muzzy
Fall Calves(13)
1.Mayerlane-TE Ditzy Devil-ET(Acme), Don & Elizabeth Mayer
2.Comestar Lautaca Mascalese-ET(Mascalese), Regancrest Holsteins
3.Wide Open Sid Talia(Sid), Charlie & Katie Bue
Summer Yearling (16)
1.Sheeknoll Atwood Empres(Atwood), Sheeknoll Farms
2.Stranshome DD Starmaker-ET(Dundee), Joe Stransky
3.Bella-View Braxton Allure(Braxton), Kayla Krueger
Spring Yearling (16)
1.Ashview-TG Atwood Lily-ET(Atwood), Norling & Galgowski
2.Ashview-TG Atwood Lacey-ET(Atwood), Grace Norling
3.Demmers Amazing (Altaamazing), Demmer Farms
Winter Yearling (10)
1.Ashview-TG Goldsun Leona-ET(Goldsun), Norling & Galgowski
2.Da-Mar Thunder August(Thunder), Da-Mar Holsteins
3.Ryan-Geiger GWATWD Reaction(Atwood), Jordan & Whitney Ebert
Fall Yearling (10)
1.Demmers Reginald Delusion(Reginald), Demmer Farms
2.Craigcrest Rejoices Reconfirm-ET(Braxton), Eva Doornink
3.Ms Holmgren Explode May-ET(Explode), John & Rachael Holmgren
Milking Yearlings (3)
1.Macland Dempsey My Button(Dempsey), Anna Culbertson
2.Holmgren Goldsun Dana(Goldsun), John & Rachael Holmgren
3.HBI Gold Chip Ariel-ET(Gold Chip), Hart & Dykshorn
Junior 2 Year Olds (15)
1.Lida-Acres Reginald Angel(Reginald), Dana & Maria Johnson
2.E&M Acres Goldchip 450-ET(Gold Chip), Volker, Hovden & E&M Farms
3.Regancrest Atwood Barby-ET(Atwood), Regancrest Farm & Sheri Danhoff
Senior 2 Year Olds (12)
1.Tande Atwood Popsie(Atwood), Regancrest Farm
2.Raylore Alexander Avery-ET(Alexander), Luke Olson
3.Hoese Goldwyn Chand(Goldwyn), Scott & Jacolyn Rickeman
Junior 3 year olds (11)
1.Stone Front Applejack Ace(Apple Jack-Red), Volker & Hovden
2.Flower-Brook Damion Giada(Damion), Andrew Stuewe
3.Stranshome Conten Gaysha-ET(Contender-Red), Stranshome
Senior 3 Year Olds (14)
1.Strans-Jen-D Tequila-Red-ET(Director-Red), Stransky & Dingbaum
2.Weeksdale Gold Real Deal(Goldwyn), Roswitha Holsteins
3.MDF Goldwyn Breezer 40-ET(Goldwyn), Clair VanDyk
Four Year Olds (10)
1.Sheeknoll Durham Arrow(Durham), Robert, Kelly, Krista & Andrew Sheehan
2.Klein-Brook Ernie Valley(Ernie), Chris Schulze
3.Birdview Dynasty Demi-ET(Goldwyn), Heatherstone Enterprises
Five Year Olds (9)
1. Ouriver Goldwyn Blitz(Goldwyn), Volker & Hovden
2.Ms Esperanza-CC Alou Ariel(Alou-ET), Hope Morrison
3.Roswitha Goldwyn Whitney(Goldwyn), Roswitha Holsteins
Aged Cows (8)
1.Dardel Dundee Tiara O-TW(Dundee), Stranshome
2.Shadow-W Astro Bianca(Astronomical), David & Jeremy Hoese
3.C-Hill Durham Emmy(Durham), Tristian & Whitney Lang
150,000 Pound Cow (1)
1.Bri-Mel-Acres Avt Arika-Red(Advent-Red), Heatherstone Enterprises
Best 3 Females
1.Regancrest Farms
2.Scientific Holsteins
3.David Hoese
Product of Dam
1.Scientific Holsteins
2.Hoese Holsteins
3.Raylore Holsteins
Best Bred & Owned–Junior Show
Hup-Bro Goldwyn Fancy-ET, Amelia Kjos
Reserve Best Bred & Owned — Junior Show
Willows-Edge Laurin Minion, Claire Van Dyk, MN