NY State Holstein Show 2021
August 8-9, 2021 @ Greenwich, NY
Callum McKinven, QCThe NY State Holstein Show has wrapped up at the Washington County Fairgrounds in Greenwich, NY. Judge Callum McKinven heard plenty of cheering from the crowd when he tapped Liddleholme Resur Lu-ET as his Grand Champion after her win in the Production Cow class. Yesterday in the heifer show, the Junior Champion was the 1st place spring yearling, Cornerest Artist Meteor, owned by Jim Butler, Clarkvalley, Pat Conroy & Eaton Holsteins.
Cowsmo is on hand covering the show thanks to the generous sponsorship from Trans Ova Genetics!
Grand Champion - Open Show
Grand Champion & Best Udder of Show – Open Show
Liddleholme Resur Lu-ET (Resurrect), 1st production cow, Anthony Liddle
Reserve Grand Champion – Open Show
McGarr-Farms Solomon Zara (Solomon), 1st junior 3-year-old, Jim Butler
HM Grand Champion – Open Show
Rach-Len Dundee Lilly (Dundee),1st aged cow, Eaton, Cates, Morrill, Zeh & Glamourview
Senior Champion - Open Show
Senior Champion – Open Show
Liddleholme Resur Lu-ET (Resurrect), 1st production cow, Anthony Liddle
Reserve Senior Champion – Open Show
Rach-Len Dundee Lilly (Dundee),1st aged cow, Eaton, Cates, Morrill, Zeh & Glamourview
HM Senior Champion – Open Show
Wil-O-Mar Diamndbk Rose-Red (Diamondback), 1st 4-year-old, Elmvue Farm
Grand Champion - Junior Show
Grand Champion – Junior Show
Roll-N-View Jacoby Emery-ET (Jacoby), 2nd junior 3-year-old, Caitlin Bennett
Reserve Grand Champion – Junior Show
Windex Reginald Loyal-ET (Reginald), 3rd 4-year-old, Joshua Douglas
HM Grand Champion – Junior Show
ZBW-Ziems Listen To Me-Red (Armani), 2nd 5-year-old, Mason Ziemba
Senior Champion - Junior Show
Senior Champion – Junior Show
Windex Reginald Loyal-ET (Reginald), 3rd 4-year-old, Joshua Douglas
Reserve Senior Champion – Junior Show
ZBW-Ziems Listen To Me-Red (Armani), 2nd 5-year-old, Mason Ziemba
HM Senior Champion – Junior Show
Eildon-Tweed Chapter 23-ET (Delta), 3rd production cow, Blake Wadsworth
Intermediate Champion - Open Show
Intermediate Champion – Open Show
McGarr-Farms Solomon Zara (Solomon), 1st junior 3-year-old, Jim Butler
Reserve Intermediate Champion – Open Show
Ernest-Anthony Temptation (Solomon), 1st junior 2-year-old, Makayla Osinga
HM Intermediate Champion – Open Show
Oakfield Gold Luck-ET (Goldwyn),1st senior 3-year-old, Oakfield Corners Dairy
Intermediate Champion - Junior Show
Intermediate Champion – Junior Show
Roll-N-View Jacoby Emery-ET (Jacoby), 2nd junior 3-year-old, Caitlin Bennett
Reserve Intermediate Champion – Junior Show
Kings-Ransom Cr Dazzling-ET (Crushabull), 2nd summer junior 2-year-old, Nate King
HM Intermediate Champion – Junior Show
Eildon-Tweed Cynthia-ET (Avalanche), 4th senior 3-year-old, Hailee Liddle & Blake Wadsworth
Junior Champion - Open Show
Junior Champion – Open Show
Cornerest Artist Meteor (Artist), 1st spring yearling, Jim Butler, Clarkvalley, Pat Conroy & Eaton Holsteins
Reserve Junior Champion – Open Show
Luncrest Delta Atlanta-2278 (Delta-Lambda), 1st winter calf, Luncrest Farm, Jamie Black & Lauren Nelson
HM Junior Champion – Open Show
Maple-Downs Sdkck Aurora-ET (Sidekick), 1st summer yearling, Alexis Payne
Junior Champion - Junior Show
Junior Champion – Junior Show
Maple-Downs Sdkck Aurora-ET (Sidekick), 1st summer yearling, Alexis Payne
Reserve Junior Champion – Junior Show
ODS Gebarten Bkwd Alishia (Blackwood), 3rd summer yearling, Jacob & Hannah Coller and Sara Aldous
HM Junior Champion – Junior Show
Kozy-Kountry USpice-Red (Unstopabull), 4th winter calf, Chloe & Claire Lamb
Champion Bred & Owned - Heifer Showow
Champion Bred & Owned Heifer – Open Show
Luncrest Delta Atlanta-2278 (Delta-Lambda), 1st winter calf, Luncrest Farm, Jamie Black & Lauren Nelson
Champion Bred & Owned Heifer – Junior Show
ZBW M Denver Serenity (Denver), 3rd spring calf, Mason Ziemba
Premier Breeder & Exhibitor
Premier Breeder & Exhibitor of the Heifer Show
Reyncrest Farm
Premier Breeder – Overall
Oakfield Corners Dairy
Premier Exhibitor – Overall
Elmvue Farm
Spring Calf (26)
1. Ms Glamourview L Beyonce-ET (Delta-Lambda), Eaton Holsteins and Frank & Diane Borba
2. Reyncrest DLambda Lit Up (Delta-Lambda), Reyncrest Farm
3. (1st Jr) ZBW M Denver Serenity (Denver), Mason Ziemba
4. (1st Jr) Ms Warrior Regal-Red-ET (Warrior), Chloe & Claire Lamb
5. Rossdale Artist Snickers (Artist), Jackson Peters
Winter Calf (28)
1. (B&O) Luncrest Delta Atlanta-2278 (Delta-Lambda), Luncrest Farm, Jamie Black & Lauren Nelson
2. Reyncrest Ava Palm Bay (Avalanche), Reyncrest Farm
3. Driscoll-Hill Look At Me-ET (Admiral), Glenn McNeil & Allen Van Gorder
4. (1st Jr) Kozy-Kountry USpice-Red (Unstopabull), Chloe & Claire Lamb
5. Cash-El Artist Miley Cyrus (Artist), Chase & Alexis Cashell
Fall Calf (23)
1. (B&O) Ho-Crawf DB Andromeda-ET (Diamondback), Shelby & Sandra Crawford, Maple Downs Farm II and Peter Vail
2. Reyncrest Denver Polly (Denver), Reyncrest Farm
3. Luncrest Handsome Art-2266 (Handsome), Luncrest Farm & Hackett Holsteins
4. Opsal Mad At Me-Red-ET (Unstopabull), Emily Lampson
5. Creamcheese RPM Cheesecake (Upgrade), Eaton Holsteins & Brad Cates
Summer Yearling (13)
1. (1st Jr) Maple-Downs Sdkck Aurora-ET (Sidekick), Alexis Payne
2. Oakfield Warr Levity-Red-ET (Warrior), Glamourview Farm & Eaton Holsteins
3. (2nd Jr) ODS Gebarten Bkwd Alishia (Blackwood), Jacob & Hannah Coller and Sara Aldous
4. (B&O) Reyncrest C Posh Spice (Crushabull), Mackenzie Reynolds
5. King-Ransom Tatoo Cookie-ET (Tatoo), Reyncrest Farm
Spring Yearling (18)
1. Cornerest Artist Meteor (Artist), Jim Butler, Clarkvalley, Pat Conroy & Eaton Holsteins
2. Reyncrest Ex Limit- TW (Expander), Reyncrest Farm
3. Golden-Rose Lilygirl-Red-ET (Ammo-P), Eaton Holsteins & Michael Heath
4. Petitclerc Denver Amber (Denver), Makenna Osinga
5. Golden-Oaks Master Leddy-ET (Master), Eaton Holsteins, Pat Conroy & Clarkvalley
Winter Yearling (9)
1. Reyncrest Doorman Greedy (Doorman), Reyncrest Farm
2. Cashells Jrdy Corona-Red-ET (Jordy), Brett Cowen
3. Elmvue Doorman Kinetic-ET (Kinetic), Elmvue Farm
4. Crystal-Star Avln Chanel (Avalanche), Mason Ziemba
5. Ms Raps Ruby-Red-ET (Jordy), Eoghan McGarr
Fall Yearling (2)
1. Petitclerc Unix Salsa (Unix), Eaton Holsteins & Brad Cates
2. (1st Jr) Yorkmont Arbor Lola-Red (Arbor), Brent Perry
Junior Best Three (3)
1. Reyncrest
2. Reyncrest
3. Luncrest
Milking Yearling (3)
1. N-Springhope Thunderbird (Thunder Storm), K & B Nedrow and Retso Holsteins
2. (1st Jr) Gladtime-KVD America Sassy (America), Keenan Thygesen
3. Ms Andringas Flare-Red-ET (Avalanche), Justine Kelsey
Futurity (8)
1. OCD Benefit Captain-ET (Benefit), Molly & John Scoville
2. Jericho-Dairy Undenied Libby (Undenied), Jacob Menzi, Kirt Menzi Jr & Mallory Rhodes
3. Mikelholm Jordy Rock On-Red (Jordy), Emily Mikel
4. J-Folts Doorman Hawaii (Doorman), Isaac Folts
5. Dwibet Solomon Kacee (Solomon), Dwibet Farms
6. Lantland Jordy Sasha (Jordy), Kirt Menzi Jr.
7. Vintage-View Queen B (Kingboy), Tori Reese
8. Epic-View Solomon Erie (Solomon), Rachel Rouland
Summer Junior 2-Year-Old (12)
1. Curr-Vale Awesome Addie-Red (Awesome), Emma Currie
2. (1st Jr) Kings-Ransom Cr Dazzling-ET (Crushabull), Nate King
3. Mikelholm Jordy Rock On-Red (Jordy), Emily Mikel
4. (2nd Jr) Lantland Jordy Sasha-Red (Jordy), Kirt Menzi Jr.
5. Horizon Tatoo Tinder (Tatoo), Ariel Garland & Matt Campbell
Junior 2-Year-Old (13)
1. Ernest-Anthony Temptation (Solomon), Makayla Osinga
2. Cashells Un Cutie-Red-ET (Undenied), Elmvue Farm
3. Liddleholme Dm Precious-ET (Doorman), Maple-Downs Farms & Duane Tillapaugh
4. OCD Benefit Captain-ET (Benefit), Molly & John Scoville
5. Kings-Ransom Mnt Cuddles-ET (Monterey), Nate King
Senior 2-Year-Old (18)
1. Reyncrest Go For Gold-ET (Avalanche), Reyncrest Farm
2. OCD Crushable Sidekick-ET (Crushabull), Oakfield Corners Dairy
3. Jacobs Unix Meli (Unix), Elmvue Farm
4. Oakfield Solomon Sunset-ET (Solomon), Anthony Liddle
5. Pineyvale Tatoo Blizzird (Tatoo), Lance McClure
Junior 3-Year-Old (9)
1. McGarr-Farms Solomon Zara (Solomon), Jim Butler
2. (1st Jr) Roll-N-View Jacoby Emery-ET (Jacoby), Caitlin Bennett
3. Ms Abba Amazing 2319-ET (Avalanche), Oakfield Corners Dairy
4. Woodmansees Drmn Elsa-ET (Doorman), Elmvue Farm
5. Jacobs Unix Marvel (Unix), Elmvue Farm
Senior 3-Year-Old (9)
1. Oakfield Gold Luck-ET (Goldwyn), Oakfield Corners Dairy
2. Ms Nolan Absolute Gina (Absolute), David Post, Michael Nolan & Allen McClure
3. Jacobs Gold Chip Lizel-ET (Gold Chip), Elmvue Farm
4. (1st Jr) Eildon-Tweed Cynthia-ET (Avalanche), Hailee Liddle & Blake Wadsworth
5. Ridgedale Raquel (Diamondback), Cyrus Conard
4-Year-Old (12)
1. Wil-O-Mar Diamndbk Rose-Red (Diamondback), Elmvue Farm
2. Sidbeauty Dmpsy Brittany-ET (Dempsey), Eaton Holsteins & Raymond Anthony
3.(1st Jr) Windex Reginald Loyal-ET (Reginald), Joshua Douglas
4. Oakfield Goldwyn Daisy-ET (Goldwyn), Oakfield Corners Dairy
5. (2nd Jr) Tusc-Vu Avalanche Cali (Avalanche), Isaac Folts
5-Year-Old (8)
1. Kings-Ransom KB Cupid-ET (Kingboy), Maple-Downs Farms & Peter Vail
2. (1st Jr) ZBW-Ziems Listen To Me-Red (Armani), Mason Ziemba
3. Kings-Ransom Mnt Dorothy (Monterey), Adam King
4. (2nd Jr) Vinbert Durbin Army (Durbin), Hailee Liddle
5. Reyncrest Corvette Grace (Corvette), Reyncrest Farm
Aged Cow (9)
1. Rach-Len Dundee Lilly (Dundee), Eaton, Cates, Morrill, Zeh & Glamourview
2. Carpsview Armani Velvet-ET (Armani), Elmvue Farm
3. Colganados D Avianca-Red-ET (Destry), Oakfield Corners Dairy
4. OCD Atwood Salsa Dancer-ET (Atwood), Oakfield Corners Dairy
5. Maple-Downs Armani Glamor (Armani), Maple Downs Farms II
Production Cow (4)
1. (B&O) Liddleholme Resur Lu-ET (Resurrect), Anthony Liddle
2. Highcroft Absolute Lily-Red (Absolute), Glamourview Farm & Eaton Holsteins
3. (1st Jr) Eildon-Tweed Chapter 23-ET (Delta), Blake Wadsworth
4. Gillette Lauthority 2nd Run (Lauthority), Peter Vail & Retso Holsteins
Produce of Dam (1)
1. Oakfield Corners Dairy
Dam & Daughter (1)
1. Liddleholme
Senior Best Three Females (3)
1. Kings-Ransom
2. Oakfield Corners Dairy
3. Oakfield Corners Dairy