Wisconsin State Jersey Championship Show 2016
July 29th, 2016 at 9AM @ Madison, WI
Brandon Ferry, WIComplete Image Galleries
are now available for you to view, share & purchase photos from the Wisconsin State Jersey Championship Show 2016 where Homeridge HG Honey was selected as the Intermediate & Grand Champion. Cowsmo coverage was sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm, Rosedale Genetics and Violet Hill Holsteins.Wisconsin State Jersey Championship Show 2016
The Wisconsin State Jersey Championship Show 2016 will take place July 28th-30th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. This year will feature a new, separate Junior Holstein Show, as well as the relocation of the Jersey State Show. Cowsmo coverage of the entire event is being sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm and Rosedale Genetics.
The Wisconsin State Championship Shows 2016 will take place July 28th-30th at the Alliant Energy Center in Madison, WI. This year will feature a new, separate Junior Holstein Show, as well as the relocation of the Jersey State Show. Cowsmo coverage of the entire event is being sponsored by Bert-Mar Farms, Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys, Duckett Holsteins, Maryland Pride Jerseys, Pfaffsway Farm and Rosedale Genetics.
Complete Image Galleries
are now available for you to view, share & purchase photos from the Wisconsin State Jersey Championship Show 2016
Show Sponsors
The Wisconsin State Jersey Championship Show 2016 will take place July 29th at 9am in Madison, WI with Brandon Ferry, WI serving as the official judge. Cowsmo coverage of the show is being sponsored by:
Bert-Mar Farms
Dolla-Bilz Holsteins & Jerseys
Duckett Holsteins
Maryland Pride Jerseys
Pfaffsway Farms
Rosedale Genetics Website & Facebook Page
Violet Hill Holsteins
View Complete Cowsmo Coverage of the Wisconsin State Championship Shows 2016
Junior Champion Female, Junior Show
Junior Champion Female, Junior Show
Smokin Hot Gunman Anansi (Gunman), 1st Summer Yearling, Austin Nauman, Norwalk
Reserve Junior Champion Female, Junior Show
Charlyn Tequila Eclipse (Tequila), 2nd Fall Calf, Dawson & Kylie Nickels, Watertown
HM Junior Champion Female, Junior Show
Ratliff A Star Dani (All Star), 4th Spring Yearling, Grant Fremstad, Ed Burdette & Scott Stanford, Appleton
Junior Champion Female
Junior Champion Female
Lost-Elm Tequila Petunia (Tequila), 1st Fall Calf, Jason Luttropp, Berlin
Reserve Junior Champion Female
Pfaffsway Imp Full of Grace-ET (Impression), 1st Spring Yearling, Larissa, Olivia and Colin Pfaff, Alma Center
HM Junior Champion Female
Smokin Hot Gunman Anansi (Gunman), 1st Summer Yearling, Austin Nauman, Norwalk
Intermediate Champion, Junior Show
Intermediate Champion Female, Junior Show
Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old, Janelle Renee Remington, Juneau
Reserve Intermediate Champion Female, Junior Show
Cross brook Impression Dasher-ET (Impression), 2nd Junior 2 year old, E Burdette, Scott Stanford, D Norton, Prokap & Moede, Appleton
HM Intermediate Champion Female, Junior Show
Pfaffsway Grayson Lilly Mae (Grayson), 2nd Junior 3 year old, Larissa Pfaff, Alma Center
Intermediate Champion
Intermediate Champion Female
Homeridge H G Honey (Hired Gun), 1st Senior 2 year old, Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Lomira
Reserve Intermediate Champion Female
Edgebrook Tequila Madison-ET (Tequila), 1st Senior 3 year old, Milk Source LLC, Kaukauna
HM Intermediate Champion Female
Schulte Bros Tequila Shot-ET (Tequila), 2nd Senior 3 year old, Peter Vail & Budjon Farms, Lomira
Junior Show Best Bred & Owned
Day-Kel CGar Gypsy (Garnett), 2nd 4 Year Old, Ashley & Holly Oberreich, Plymouth
Junior Show Senior Champion
Junior Show Senior Champion
Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
Junior Show Reserve Senior Champion
Day-Kel CGar Gypsy (Garnett), 2nd 4 Year Old, Ashley & Holly Oberreich, Plymouth
Junior Show HM Senior Champion
K&M Comerica Ginny (Comerica), 1st Production Cow, Ali Walker, Wisconsin Dells
Junior Show Grand Champion
Junior Show Grand Champion & Best Udder
Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
Reserve Grand Champion Female, Junior Show
Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old, Janelle Renee Remington, Juneau
HM Grand Champion Female, Junior Show
Cross brook Impression Dasher-ET (Impression), 2nd Junior 2 year old, E Burdette, Scott Stanford, D Norton, Prokap & Moede, Appleton
Best Bred & Owned-Open Show
Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer),1st Junior 2 year old, Janelle Renee Remington, Juneau
Senior Champion
Senior Champion
EK-RR Tequila Vareity-ET (Tequila), 1st 4 Year Old, Budjon, Borba, Vail & Milksource, Lomira
Reserve Senior Champion
Boddens Rosland (T-Bone), 1st Aged Cow, Ben Buske, Brownsville
HM Senior Champion
K&M Comerica Ginny (Comerica), 1st Production Cow, Ali Walker, Wisconsin Dells
Grand Champion Female
Grand Champion Female
Homeridge H G Honey (Hired Gun), 1st Senior 2 year old, Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Lomira
Reserve Grand Champion Female
Edgebrook Tequila Madison-ET (Tequila), 1st Senior 3 year old, Milk Source LLC, Kaukauna
HM Grand Champion
EK-RR Tequila Vareity-ET (Tequila), 1st 4 Year Old, Budjon, Borba, Vail & Milksource, Lomira
Spring Calves, Exhibitor Aged 10 and Under (4)
1. Norse Star Irresistible Ivy (Irresistible), Jason Fremstad, Westby
2. Paulsoncrest Premier Pippy (Premier), Brian & Tammy Paulson, Columbus
3. Kessenich Ladd 971 {5}, (Ladd), Robin Kruger & Jeff Kessenich, DeForest
4. Norse Star Louie Ruby {6} (Louie), Norse Star Jerseys, Westby
Spring Calves (9)
1. Budjon-Vail Jade Raisin Bran (Jade), Ben Buske, Brownsville
2. Gil-Bar GTM Lemonade (Get the Message), Gil-Bar Farm, Janesville
3. Up North Dime (Lemonhead), Samantha Schuessler, Antigo
4. Norse Star Irresistible Ivy (Irresistible), Jason Fremstad, Westby
5. Paulsoncrest Premier Pippy (Premier), Brian & Tammy Paulson, Columbus
6. New Heights Possibilities (Iatola), Jason & Leah James and Londa Johnson, Mineral Point
Winter Calves (9)
1. Ourway Response Paradise (Reponse), Ourway Farm, Brooklyn
2. Forever Hopeful Grande Mikah-ET (Gentry), Peter Vail & Budjon Farms, Lomira
3. Ruths Hired Gun Rejoyce (Hired Gun), Stanford, Burdette, Endvick & Dinkel, Appleton
4. Okato Matt Joy (Matt), Shari Strickhouser, Elkhorn
5. West Croix Roman Alice (Roman), Chris Van Dyk, New Richmond
6. West Croix Showdown Allie-ET (Showdown), Chris Van Dyk, New Richmond
Fall Calves
1. Lost-Elm Tequila Petunia (Tequila), Jason Luttropp, Berlin
2. Charlyn Tequila Eclipse (Tequila), Dawson & Kylie Nickels, Watertown
3. Partee HPDH Velocity LOL-ET (Velocity), Molly Olstad, Stoughton
4. Gil-Bar Power Play Paige (Power Play), Jenna Broege, Janesville
5. Day-Kel Redpath Kalahari (Redpath), Holly Oberreich, Plymouth
6. Ruths Tequila Remedy-ET (Tequila), Pinkel, Burdette & Stanford, Appleton
Summer Yearlings
1. Smokin Hot Gunman Anansi (Gunman), Austin Nauman, Norwalk
2. Lost Elm Tequila Secret (Tequila), Jason Luttropp, Berlin
3. Smokin Hot Lighting Strikes (Tequila), Austin Nauman, Norwalk
4. Wildweed Irwin Speckles (Irwin), Frank Behling, Fox Lake
5. Saybrook Applejack Lucky {6} (Applejack), Fremstad, Burdette & Stanford, Appleton
6. Calypso Giovanna (Calypso), Samantha Schluessler, Antigo
Spring Yearlings
1. Pfaffsway Imp Full of Grace-ET (Impression), Larissa, Olivia and Colin Pfaff, Alma Center
2. Krohlow Comerica Anna (Comerica), Marlene Krohlow, Black Creek
3. Gil-Bar PS Lizzie (Power Stroke), Gil-Bar Farm, Janesville
4. Ratliff A Star Dani (All Star), Grant Fermstad, Ed Burdette & Scott Stanford, Appleton
5. Miss Louie Crunch n Munch (Louie), Kyle Natzke & Nicholas Schuster, Fond du Lac
6. Robthom Starla Exclamation (Exclamation), Kyle Natzke
Winter Yearling
1. Partee-HPDH Velo Laffy Taffy-ET (Velocity), Emma Olstad, Stoughton
2. Lost-Elm Tequila Jade (Tequila), Jason Luttropp, Berlin
3. Brandervale Naughty Nostalgia (Tequila), Milk Source LLC, Kaukauna
4. Paulsoncrest Joel Fairy (Joel), Brian & Tammy Paulson, Columbus
5. Lookout Gunning for Fame (Gunman), Eva Doornik, Baldwin
6. Cold Run Ladd Bee Grand-ET (Ladd), Grant Fremstad, Ed Burdette & Scott Stanford, Appleton
Fall Yearling
- Charlyn JK Spark (Keeper), Thayne, Bradin & Caylee Bjelland
2. PJF Bruce Sandra (Bruce), Dean Alan Peterson, Viroqua
3. Storas Hired Gun (Hired Gun), Hedrick Wiley Jr, Mauston
Junior Best 3 Females
- Lost-Elm, Jason Luttropp
- Gil-Bar Farm, Gordon & Michelle Barlass
Jersey Futurity
- Gil-Bar RM Erin (Musketeer), Gil-Bar Farms, Janesville
2. Gil-Bar Louie Sadie (Louie), Gil-Bar Farms, Janesville
3. Jeff-Ro Phantom Goldie (Phantom), Robin Krueger, DeForest
Junior 3 year old
1. (BU) RJF Tequila Jazz (Tequila), Peter Vail & Budjon Farms, Lomira
2. Pfaffsway Grayson Lilly Mae (Grayson), Larissa Pfaff, Alma Center
3. Shining Star Min Damitari-ET (Minister), Cassy Krull, Lake Mills
4. Townside Tequila Reanetta (Tequila), Milk Source LLC, Kaukauna
Senior Three-Year Old
- (BU) Edgebrook Tequila Madison-ET (Tequila), Milk Source LLC, Kaukauna
2. Schulte Bros Tequila Shot-ET (Tequila), Peter Vail & Budjon Farms, Lomira
3. Gil Bar RM Erin (Musketeer), Gil Bar Farm, Janesville
4. Brandenburg Region Kash (Region), Olivia & Sawyer Brandenburg, Fort Atkinson
Fall Yearling in Milk
- (BU) Kuhn Springfield Verbatim Faye (Verbatim), Jon Kuhn, Wilson
Junior Two-Year Old
- Rem Rock Muskateer My Love (Musketeer), Janelle Renee Remington, Juneau
2. (BU) Cross brook Impression Dasher-ET (Impression), E Burdette, Scott Stanford, D Norton, Prokap & Moede, Appleton
3. Lake-Point Premier Valyria (Premier), G,H & E Fremstad, Ed Burdette & Scott Stanford, Appleton
4. Fredestel Tequila Wendy (Tequila), Gil-Bar Farm, Janesville
5. Nic-Nat Frontrunner Rapunzel (Frontrunner), Natalie Kessenich, DeForest
6. Paulsoncrest Tequil Pumpkin (Tequila), Brian & Tammy Paulson, Columbus
Senior Two-Year Old
- (BU) Homeridge H G Honey (Hired Gun), Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Lomira
2. Arethusa Impression Solstice-ET (Impression), Jason Luttrop, Berlin
3. Lost-Elm Tequila Margarita (Tequila), Jason Luttrop, Berlin
4. Edn-Ril Tequila Prissys Prilly (Tequila), Milk Source, Kaukauna
5. M-Signature Tina Maries Bordea (Verbatim), Milk Source LLC, Kaukauna
6. Kyles Headline Eliza (Headline), Kyle Barlass, Janesville
Four-Year Olds
1.EK-RR Tequila Variety-ET (Tequila), Budjon Farms, P Vail, FD Borba, Milksource, Lomira
2. Day-Kel CGar Gypsy (Garnett), Ashley & Holly Oberreich, Plymouth
3. Ensign Tequila Chelsea (Tequila), Milk Source, Kaukauna
4. Miss Tequila Graffiti (Tequila), Norse Star Jerseys & Grant Fremstad, Westby
5. Circlehawk Kyros Rizzo of PVF (Kyros), Jason & Leah James, Mineral Point
6. Voigtscrest Adele (Valentino), Logan Voigts, Platteville
Five Year Old
- Ma-Brown On Time Riveria (On Time), Danielle Brown, Dodgeville
Aged Cow
- Boddens Rosland (Tbone), Ben Buske, Brownsville
Production Cow
- K&M Comerica Ginny-ET (Comerica), Ali Walker, Wisconsin Dells
Premiere Breeder
Lost-Elm Dairy, Jason Luttropp
Premiere Exhibitor
Milk Source